Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Dienstleistungen - 67509-2023
Griechenland-Athen: Ausbildung
2023/S 025-067509
Bekanntmachung einer Änderung
Änderung eines Vertrags/einer Konzession während der Laufzeit
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
“ΗΛΕΚΤΡΟ-ΕΝΕΡΓΕΙΑ”
Referenznummer der Bekanntmachung: 1/2019
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
80500000 Ausbildung
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
79132000 Beglaubigungsdienste
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung zum Zeitpunkt des Abschlusses des Vertrags:
Αντικείμενο της Σύμβασης αποτελεί η παροχή υπηρεσιών Κατάρτισης και Πιστοποίησης σε 980 ωφελούμενους, οι οποίες περιλαμβάνουν:
iii. Υλοποίηση Προγραμμάτων κατάρτισης (Δύο προγράμματα κατάρτισης διάρκειας 50 και 80 ωρών)
iv. Πιστοποίηση των ωφελουμένων (Θεωρητική και Πρακτική εξέταση)
Τα Εκπαιδευτικά Προγράμματα που προβλέπεται να υλοποιηθούν στο πλαίσιο του Έργου, το περιεχόμενό τους, οι σχετιζόμενες επαγγελματικές ειδικότητες, καθώς και οι εξειδικευμένες (επαγγελματικές) και “οριζόντιες” γνώσεις και δεξιότητες που αναμένεται να αποκτήσουν οι καταρτιζόμενοι μετά το πέρας της κατάρτισης (Εκπαιδευτικοί Στόχοι) καλύπτουν το αντικείμενο των εργασιών, των εργασιακών καθηκόντων, των γνώσεων και των δεξιοτήτων που απαιτούν και εξετάζουν τα προβλεπόμενα Σχήματα Πιστοποίησης και, ταυτόχρονα, συνάδουν με την αναγκαιότητα υλοποίησης της Πράξης.
Συνολικά εκτιμάται ότι θα υλοποιηθούν 50 τμήματα κατάρτισης σε όλες τις Περιφέρειες (13) της χώρας. Τα δύο (2) θεματικά αντικείμενα επιλογής των ωφελουμένων θα είναι:
• ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ SMART BUILDING
• ΤΕΧΝΙΚΟΣ – ΣΥΝΤΗΡΗΤΗΣ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ
Τα προγράμματα κατάρτισης θα είναι βάσει θεματικού αντικειμένου διάρκειας 50 και 80 ωρών αντιστοίχως. Ειδικότερα:
α/α Θεματικό Αντικείμενο Διάρκεια σε ώρες
1 Τεχνικός Προγραμματισμού Smart Building 50
2 Τεχνικός- Συντηρητής αυτοματισμού και αυτόματου ελέγχου 80
Όλα τα αντικείμενα κατάρτισης θα οδηγήσουν σε πιστοποίηση των αποκτηθέντων από τα προγράμματα προσόντων/ δεξιοτήτων, από ένα και μόνο διαπιστευμένο φορέα σύμφωνα με τα διεθνή πρότυπα. Οι ωφελούμενοι με την παρακολούθηση των προγραμμάτων κατάρτισης θα αποκτήσουν πρόσθετες δεξιότητες και επίκαιρες γνώσεις που καθιστούν τα συγκεκριμένα αντικείμενα σύγχρονα και επίκαιρα.
Τα προγράμματα κατάρτισης ανεξαρτήτου διάρκειας (50 ή 80 ωρών) θα περιλαμβάνουν θεωρητικό και πρακτικό μέρος. Το πρακτικό μέρος θα πραγματοποιηθεί σε αίθουσες δομών αδειοδοτημένες ως ΚΔΒΜ1 ή/και ΚΔΒΜ2 με τη μορφή μελετών περίπτωσης (case studies), όπως προβλέπεται από τους ειδικούς όρους της απόφασης ένταξης.