Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Klimatilpasning område 10 opstrøms Helsingør
Referenznummer der Bekanntmachung: 6223
II.1.2)CPV-Code Hauptteil90490000 Überprüfung von Abwasserkanälen und Beratung in Sachen Abwasserbehandlung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
På baggrund af det arbejde, der tidligere er foretaget – herunder analyser, vurderinger, beslutninger og anlæg – ønskes nærværende projekt at levere den resterende planlægningsindsats, der gør det muligt for Forsyning Helsingør at iværksætte anlægsudbud. Projektet forventes derfor levere projektfaser i henhold til FRIs ydelsesbeskrivelse for anlæg 2019 (YBA 2019), herunder anlægsprogram, dispositionsforslag, projektforslag, myndighedsprojekt og udbudsprojekt.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 3 000 000.00 DKK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
I 2017 gennemførte ordregiver en risikoanalyse for hele kommunen, der kortlægger skadesrisiko i forbindelse med forventet ekstrem nedbør under klimaforandring. Bykernen i Helsingør Centrum er udpeget som det vigtigste område. For at klimatilpasse bykernen, samt reducere overløb fra fælleskloak til Helsingør Havn, skal tilløbet fra opstrøms regnoplande reduceres med 40 procent. RAMBOLL færdiggjorde i 2022 et dispositionsforslag vedrørende klimatilpasning i 11 opstrøms regnoplande, beliggende nord og vest for Helsingør Centrum. Dispositionsforslaget viser, at området ved Tretorn, herefter område 10, bør klimatilpasses først. Grundet nyt boligbyggeri på området ved Tretorn, det nye Kronborg Strandby, vurderede Forsyning Helsingør i 2019, hvordan berørte regnvandsledninger på Tretorngrunden kan omlægges med udløb til Øresund. Man besluttede at etablere en ny havvandsledning nord for Nordhavn i tilknytning til området ved Tretorn, og samtidig bibeholde det eksisterende udløbspunkt i den østlige del af Nordhavn. Arbejdet blev opdelt i seks etaper, hvoraf de første to er udført, da disse retter sig mod ledningsomlægning på selve området, hvor Kronborg Strandby er opført. De resterende etaper er endnu ikke påbegyndt. Formålet med nærværende projekt er at udarbejde et anlægsprogram, dispositionsforslag, projektforslag, myndighedsprojekt og udbudsprojekt vedrørende klimatilpasning af område 10, inklusive den påbegyndte omlægning og udbygning af regnvandsledninger ved Kronborg Strandby med planlagte udløb til Øresund.