II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Udbud af Økonomisystem, Debitorsystem, Løn og vagtplansystem samt Indkøbssystem (ERP)
II.1.2)CPV-Code Hauptteil72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Aarhus Kommune udbyder aftale på Økonomisystem, Debitorsystem, Løn og vagtplansystem samt Indkøbssystem (ERP).
Aftalen udbydes i 4 delkontrakter:
Delaftale 1: Økonomisystem
Delaftale 2: Debitorsystem
Delaftale 3: Løn og vagtplansystem
Delaftale 4: Indkøbssystem (genudbudt separat - indgår dog som en del af ERP-udbuddet ift. implementering m.v.)
Kontrakten for hver delaftale udbydes for en periode på 8 år med mulighed for forlængelse i 4 x 12 måneder.
Ordregiver indgår Kontrakt med én leverandør om levering på hver delaftale.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Los-Nr.: Delkontrakt 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)48451000 Softwarepaket für die Unternehmensressourcenplanung (ERP)
72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung: II.2.5)ZuschlagskriterienQualitätskriterium - Name: Kvalitet / Gewichtung: 60 %
Qualitätskriterium - Name: Metode og proces / Gewichtung: 7,5 %
Qualitätskriterium - Name: Servicemål, vedligeholdelse og videreudvikling / Gewichtung: 7,5 %
Qualitätskriterium - Name: Kontraktvilkår / Gewichtung: 5 %
Preis - Gewichtung: 20 %
Delkontrakt 2: Debitorsystem
Los-Nr.: Delkontrakt 2
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)48440000 Softwarepaket für die Finanzanalyse and Buchhaltung
48451000 Softwarepaket für die Unternehmensressourcenplanung (ERP)
Delkontrakt 3: Løn og vagtplansystem
Los-Nr.: Delkontrakt 3
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)48450000 Softwarepaket für Zeiterfassung und Personalverwaltung
Delkontrakt 4: Indkøbssystem
Los-Nr.: Delkontrakt 4
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)48490000 Softwarepaket für das Beschaffungswesen