Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Bauleistung - 68939-2023
Schweden-Borlänge: Installation von Signalanlagen
2023/S 025-068939
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Bauauftrag
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
LASER - Ramavtal för Livscykelhantering, Anläggning och Systemutveckling av ERTMS
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
45316200 Installation von Signalanlagen - MA08
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Ramavtalet består av implementation och anläggningsförvaltning, samt systemförvaltning av signalsystemet
ERTMS i det svenska järnvägssystemet. Avrop kommer inledningsvis göras avseende två geografiska områden
(kluster). Därefter kommer resterande kluster i landet tilldelas successivt genom förnyad konkurrens.
Implementation och Anläggningsförvaltning
Implementation avser initialt införande av ERTMS i styrområdena i respektive kluster.
Efter implementation i ett styrområde följer att förvalta signalanläggningen under hela dess livslängd.
Systemförvaltning
Uppdraget att förvalta signalsystemet innebär fortsatt utveckling av mjukvara och hårdvara under hela
systemets livslängd, samt att tillhandahålla support (inklusive reservdelar) till Trafikverket.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
34632000 Ausrüstung für die Eisenbahnverkehrssteuerung
34632200 Elektrische Signaleinrichtungen für den Eisenbahnverkehr
34946120 Eisenbahnausrüstung
45234115 Arbeiten für Eisenbahnsignalanlagen
48140000 Softwarepaket für Eisenbahnleitsysteme
50220000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Eisenbahnen und anderen Ausrüstungen
72212140 Entwicklung von Software für Eisenbahnleitsysteme
34942000 Signalgeräte
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Implementation avser initialt införande av ERTMS i styrområdena i respektive kluster, innefattande
signalprojektering, samt leverans av ställverk, RBC, utdelar och baliser.
Efter implementation i ett styrområde följer att förvalta signalanläggningen under hela dess livslängd. I
uppdraget ingår uppdatering av styrområdet vid ändringar i järnvägsanläggningen, samt uppgradering vid nya
systemreleaser.
systemets livslängd, samt att tillhandahålla support (inklusive reservdelar) till Trafikverket. Uppdraget omfattar
även tillhandahållande av dokumentation och utbildning.