Finnland-Helsinki: Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit
2023/S 025-068966
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:Referenznummer der Bekanntmachung: SEN/1907/2022
II.1.2)CPV-Code Hauptteil79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Senaatti-kiinteistöt ja Puolustuskiinteistöt (myöhemmin kukin erikseen Tilaaja, yhdessä myös Tilaajat) pyytää tarjousta hankintayksiköiden tarpeet täyttävien palkkapalveluiden toimittamisesta palveluna ja Tilaajille palkka- ja henkilöstöasiantuntijoiden konsultointipalveluiden toimittamisen. Lisäksi hankintaan sisältyy palkkapalveluiden tuottamisessa käytettävien järjestelmien esim. palkkajärjestelmän käyttö Tilaajan HR-henkilöille tarjouspyynnössä kuvattujen raporttien ja toimintojen osalta. Hankinnassa on kyse hankittavan kokonaisuuden toimituksesta, ylläpidosta ja kehittämisestä. Tarkempi kuvaus hankittavista palveluista on tarjouspyynnön liitteellä 1 Hankinnan kohteen kuvaus ja muissa tarjouspyynnön liitteissä.
Palkkapalvelut käsittelevät uudet, päättyvät ja muuttuvat työsuhteet ja hoitaa palkanmaksun ja palkkojen tarkastuksen. Palkkapalvelut vastaa myös eläkeyhtiöiden tiedusteluihin työsuhde- ja palkkatiedoista, tekee työnantajan Kela-hakemukset ja huolehtii verotustietojen oikeellisuudesta. Palkkapalvelut vastaa myös lomaoikeustietojen oikeellisuudesta. Palkkapalvelut hoitaa AY-liittojen jäsenmaksujen veloitukset tilityksineen sekä ulosotot palkoista. Palkkapalvelut hoitavat Tulorekisteritiedot. Palkkapalvelut tuottavat Tilaajalle sovitut raportit.
Henkilöstömäärä Senaatti-kiinteistöissä on noin 550 henkilöä ja Puolustuskiinteistöissä noin 700 henkilöä, yhteensä Senaatti-konsernissa on noin 1250 henkilöä.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)79631000 Dienstleistungen im Bereich Personal sowie Lohn- und Gehaltsabrechnung
79414000 Beratung im Bereich Personalverwaltung
79211110 Lohn- und Gehaltsabrechnung
48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
48450000 Softwarepaket für Zeiterfassung und Personalverwaltung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Tarkempi kuvaus hankittavista palveluista on tarjouspyynnön liitteellä 1 Hankinnan kohteen kuvaus ja muissa tarjouspyynnön liitteissä.
Senaatti-kiinteistöt (jäljempänä Senaatti) kilpailuttaa ja toteuttaa tämän palkkapalveluita ja siihen liittyviä konsultointipalveluja koskevan hankinnan omasta sekä Puolustuskiinteistöjen puolesta. Hankittavaa palvelua voivat käyttää Senaatti-kiinteistöt ja Puolustuskiinteistöt.
Puolustuskiinteistöt valtuuttaa Senaatti-kiinteistöt hoitamaan puolestaan tämän hankinnan kilpailutuksen ja tekemään hankintapäätöksen omasta ja Puolustuskiinteistöt puolesta.
Kilpailutuksen perusteella tullaan valitsemaan yksi (1) palveluntuottaja.
Tilaajat tekevät yhden (1) hankintasopimuksen valittavan palveluntuottajan kanssa.
Hankintasopimus on toistaiseksi voimassa.