Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Ramavtal för deltagande vid naturvårdsbränningar och efterbevakning under perioden 2023-2024
Referenznummer der Bekanntmachung: 512-712-2023
II.1.2)CPV-Code Hauptteil90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Upphandlande myndighet
Länsstyrelsen VästernorrlandPumpbacksgatan 19871 86 HÄRNÖSANDOrganisationsnummer 202100-2445Information om länsstyrelsen Västernorrlands verksamhet finns på vår hemsida www.lansstyrelsen.se
Anbudsinbjudan
Länsstyrelsen i Västernorrlands län avser att teckna ramavtal med flera entreprenörer som med kort varsel kan medverka i länsstyrelsens egna naturvårdsbränningar och efterbevakning.
Avrop kommer att göras i turordning efter hur långt bort man bor från bränningsområdet. Undantag kan komma att ske om särskilda skäl finns.
Detaljerad beskrivning av uppdraget och länsstyrelsens förväntningar av uppdraget framgår i avsnitt "krav på tjänst". Uppdraget ska utföras i enlighet med förutsättningarna angivna i upphandlingsdokumentet.
Naturvårdsbränning från Högbergets naturreservat. Foto: John Granbo
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)77200000 Dienstleistungen in der Forstwirtschaft
77230000 Dienstleistungen in Verbindung mit der Forstwirtschaft
92533000 Dienstleistungen von Naturschutzgebieten
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung: