Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Laserkeilaus ja ilmakuvaus 2023
Referenznummer der Bekanntmachung: PRIDno-2022-6641
II.1.2)CPV-Code Hauptteil79961200 Luftaufnahmen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Porin kaupungin Elinvoima- ja ympäristötoimiala pyytää tarjouksia laserkeilauksesta ja ilmakuvauksesta. Hankinnassa on mukana myös Nakkilan kunta ja Ulvilan kaupunki. Tarkoitus on tuottaa tilaajalle automaattisesti luokiteltua laserkeilausaineistoa ja samanaikaisia ortoilmakuvia ja erillisiä ortokuvia. Pistepilveä ja ilmakuvia käytetään mm. maasto- ja kaupunkimallien tuottamiseen, kaupunkisuunnitteluun ja rakentamista varten.
Lisähankintamahdollisuutena on tosiortomosaiikin hankinta, monikamerailmakuvaus ja monikamerakuvien katselupalvelu. Monikamerailmakuvia käytetään rakennusmallien teksturointiin, maanpintamallin teksturointiin ja paikkatietosovelluksien taustakarttana.
Liitteissä on kuvattu palvelun tekninen määrittely ja aluerajaukset.
Hankinnasta tehdään sopimus yhden (1) toimittajan kanssa.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)71354200 Luftbildvermessung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Katso kohta ll.I.4 (Lyhyt kuvaus)