Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Dienstleistungen - 69610-2023
Submission deadline has been amended by:  119369-2023
Rumänien-Galați: Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
2023/S 025-069610
Konzessionsbekanntmachung
Dienstleistungen
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Delegarea gestiunii activității de operare a Centrului de Management Integrat al Deseurilor si Statiei de Sortare Valea Mărului din județul Galați
Referenznummer der Bekanntmachung: 35196121/1/2023
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Delegarea prin concesionare a gestiunii activității de operare a Centrului de Management Integrat al deșeurilor și a Stației de Sortare Valea Mărului din Județul Galați.
Activitățile serviciului de salubrizare, care fac obiectul delegării sunt:
(1) sortarea deşeurilor de hârtie, carton, metal, plastic şi sticlă colectate separat din deşeurile municipale în staţii de sortare, inclusiv transportul reziduurilor rezultate din sortare la depozitele de deşeuri şi/sau la instalaţiile de valorificare energetică (județul Galați, fără municipiul Galați), în stația de sortare de la Valea Mărului;
(2) eliminarea, prin depozitare, a deşeurilor reziduale, a deşeurilor stradale, a deşeurilor de pământ şi pietre provenite de pe căile publice, a reziduurilor rezultate de la instalaţiile de tratare a deşeurilor municipale, precum şi a deşeurilor care nu pot fi valorificate provenite din activităţi de reamenajare şi reabilitare interioară şi/sau exterioară a locuinţelor la depozitele de deşeuri nepericuloase.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 66 404 030.00 RON
II.1.6)Angaben zu den Losen
Diese Konzession ist in Lose aufgeteilt: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Categoriile de deșeuri care fac obiectul contractului de delegare sunt:
La stația de sortare:
(1) deșeuri reciclabile menajere și similare, respectiv fracțiile de deșeuri reciclabile (hârtie, carton, plastic, metale, sticlă);
La Depozit:
(2) Deseuri stradale inerte
(3) Reziduuri de la tratarea mecanica si biologica (incepand cu 2025);
(4) Deseuri municipale colectate si depozitate fara tratare (pana in 2025.
Operatorul serviciului de salubrizare va asigura serviciile detaliate în Caietul de sarcini, inclus în documentația de atribuire.
Deșeurile menajere și similare reciclabile (inclusiv deșeurile din piețe) vor ajunge la stația de sortare colectate pe 3 fracții, și anume: hârtie/carton, plastic/metal și sticlă. Deșeurile reciclabile (hârtie/carton, plastic/metal) vor fi sortate, iar deșeurile de sticlă vor fi stocate temporar pe amplasament în vederea transportului la reciclatori.
Cantitatea estimată de deșeuri ce urmează a fi depozitată în primul an de operare (2023) este de 62.698 tone (Deseuri municipale colectate si depozitate fără tratare), urmand ca din 2025 cca 32.300 tone/an, iar din 2030 sa scada la cca 14.900 t/an.
Conform estimărilor, cantitatea de deșeuri reciclabile (fara deșeurile din sticlă) sortate la Valea Marului va fi de circa 7.141 tone in 2023 și cca 9054 tone inclusiv impurități, iar incepand cu anul 2025 cantitatea va varia intre 12.500 tone/an si 13.500 tone/an.
În ceea ce privește deșeurile de sticlă colectate separat, cantitatea estimată este de circa 650 tone / an.
În urma sortării incepand cu anul 2025, se estimează că va rezulta o cantitate care variază între 5.000 si 5.700 tone/an deșeuri de hârtie/carton, cca 3.000 tone/an plastic, cca 750 tone/an metal și sticlă care vor fi trimise la valorificare. Reziduurile de la sortare (intre – 3.700 -4.300 t/an) incepand cu anul 2025 vor fi transferate la instalația TMB Galati. Prognoza cantităților de deșeuri ce vor fi sortate în cadrul Statiei de sortare Valea Mărului se regaseste in Studiul de oportunitate.