Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Dienstleistungen - 69699-2023
Dänemark-Kopenhagen: Dienstleistungen für Lichttechnik und Tageslichttechnik
2023/S 025-069699
Auftragsbekanntmachung
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Udskiftning af orienterings- og flugtvejslys i broer
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
71318100 Dienstleistungen für Lichttechnik und Tageslichttechnik
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Den udbudte kontrakt vedrører udskiftning af den eksisterende belysning (orienterings- og flugtvejslys) i Storebæltsbroen (både på Østbroen og Vestbroen). Derudover omfatter kontrakten ligeledes bortskaffelse af det eksisterende armatur, levering og montering af det nye belysningsarmatur, ombygning af eksisterende installationer og tavler mv. Opgaven er opdelt i 10 forskellige områder, som strækker sig over både Østbroen og Vestbroen. Der henvises herudover til punkt II.2.4).
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 8 000 000.00 DKK
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
31527270 Bahnsteigbeleuchtung
34993100 Tunnelbeleuchtung
45316000 Installation von Beleuchtungs- und Signalanlagen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Det eksisterende belysningsanlæg i Storebæltsbroerne skal udskiftes til LED-armaturer, ligesom der skal etableres arbejdsbelysning til adgangsveje. Udover førnævnte og punkt II.1.4), kan de udbudte opgaver omfattet af kontrakten opregnes som følger:
- Færdigprojektering af belysningen for gang- og passagearealer.
- Færdigprojektering af belysningen for særlige områder.
- Etablering og nedtagning af arbejdsplads.
- Koordinering med Ordregiver om arbejdsplads og transport.
- Projektering af midlertidig belysning.
- Projektering af nye tændzoner og gruppekabler.
- Etablering af ny forsyning og styring af belysningen samt demontage og fjernelse af ikke genbrugte installationer.
- Levering og installation af nye armaturer.
- Etablering og nedtagning af midlertidig belysning.
- Udførelse af Site Acceptance Test (SAT) og Site Integration Test (SIT).
- Udarbejdelse og levering af ”As Built”-dokumentation.
Eksisterende installationer og tavler skal ændres således, at hver sikring forsyner et bestemt antal armaturer, som følge af LED-armaturernes startstrømme. Derudover skal tændgrupper i nogle områder opdeles yderligere, således at spildlys for områder, hvor der ikke er færdsel, mindskes.
Udførelsen af arbejderne omfattet af kontrakten er opdelt i nedenstående områder, der refererer til områder i brokasserne på Storebæltsbroen:
- Område 1: (Ø-01) Østbroens tilslutningsfag – Fra landfæste Halsskov til AB15, Nordside (Monorail).
- Område 2: (Ø-02) Østbroens tilslutningsfag – Fra landfæste Halsskov til AB15, Sydside (Gangbro).
- Område 3: (Ø-03) Østbroens hængefag.
- Område 4: (Ø-04) Østbroens tilslutningsfag – Fra ankerblok 18 (AB18) til landfæste Sprogø, Nordside (Monorail).
- Område 5: (Ø-05) Østbroens tilslutningsfag – Fra ankerblok 18 (AB18) til landfæste Sprogø, Sydside (Gangbro).
- Område 6: (V-01) Vestbro – Fra landfæste Sprogø til Landfæste Knudshoved, Nordside (Jernbanebro).
- Område 7: (V-02) Vestbro – Fra landfæste Sprogø til Landfæste Knudshoved, Sydside (Vejbro).
- Område 8: Landfæster, Sprogø og Halsskov.
- Område 9: Ankerblokke, AB15 og AB18.
- Område 10: Pyloner, PY16 og PY17.
Ordregiver har foretaget en grovoptælling af armaturer for gangbelysning og særbelysningsområder for ovenstående 10 områder. Grovoptællingen fremgår af udbudsbetingelserne. Det bemærkes dog, at leverandøren ved sin projektering af arbejderne for det pågældende område også skal foretage en finoptælling af alle armaturer. Alle eksisterende armaturer skal erstattes af lysteknisk tidsvarende armaturer.
Efter kontraktens indgåelse rekvireres arbejderne for ovenstående 10 områder enkeltvis af ordregiver.
Ordregiver henviser herudover til Bilag 3 – Kravspecifikationer med underbilag for en nærmere redegørelse for de udbudte ydelser.
Det bemærkes, at Bilag 2 – Tidsplan, herunder varighedsopgørelserne, kun er vejledende. Den vindende tilbudsgiver skal efter indgåelse af kontrakten, herunder ved områdeopstart udarbejde detaljerede udførelsestidsplaner for de pågældende områder.
For de tilbudsgivere, der er blevet inviteret til at afgive tilbud, vil der være mulighed for en besigtigelse af udvalgte områder af broen. Det bemærkes, at tilmelding skal ske via det elektroniske udbudssystem, jf. punkt I.3) ovenfor, og kan ikke ske på anden vis, herunder via e-mail. Se udbudsbetingelserne for nærmere om datoen for besigtigelsesrunden, tilmelding til besigtigelsesrunden, mødested, mødetidspunkt mv.