Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Dienstleistungen - 69777-2023
Dänemark-Hjørring: Reinigung und Entleerung von Einlaufschächten
2023/S 025-069777
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Dienstleistungen
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Tømning af vejbrønde i Hjørring Kommune
Referenznummer der Bekanntmachung: 88.12.03-Ø54-28-22
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
90640000 Reinigung und Entleerung von Einlaufschächten
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Udbuddet vedrører en rammeaftale om tømning af vejbrønde i Hjørring Kommune.
Rammeaftalens anslåede værdi (hele aftaleperioden) er i Udbudsbekendtgørelsen pkt. II. 1.5 anslået til DKK 3.200.000,- mio. Den anslåede værdi er udtryk for Hjørring Kommunes mest kvalificerede og gennemsigtige skøn over rammeaftalens totale værdi på udbudstidspunktet. Der er en naturlig usikkerhed om rammeaftalens totale værdi hen over den samlede levetid på 4 år. Skønnet omfatter naturlige usikkerheder og inddrager historiske data samt forventninger og antagelser om den fremtidige omsætning. Der henvises til Udbudsbetingelser pkt. 1.4.3, hvor der er anført en maksimal værdi på DKK 3.840.000,- mio.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Udbuddet vedrører tømning af vejbrønde indenfor følgende kategorier:
- Tømning af vejbrønde
- Tømning og rensning af sandfangsbrønde samt spuling af rørunderføringer
- Rensning og spuling af linjeafvanding
- Regningsarbejde, herunder rensning og spuling af dræn
For nærmere beskrivelse af de udbudte produkter, herunder de mindstekrav produkterne skal opfylde, henvises til Kontraktbilag 1 - Kravspecifikation, og Kontraktbilag 2 - Tilbudslisten, samt eventuelle rettelser og besvarelser af spørgsmål.
Det årlige forventede behov og omfang vedrørende den udbudte kontrakt og de enkelte kategorier i udbuddet fremgår af Kontraktbilag 2. De angivne estimater og forventede behov og omfang er alene udtryk for Ordregivers forventninger til behovet af de ydelser, der er omfattet af den udbudte kontrakt. Ordregiver forpligter sig således ikke til at aftage en bestemt mængde af ydelser eller at indkøbe for et bestemt beløb på baggrund af rammeaftalen. Det faktiske forbrug kan med andre ord vise sig at være højere eller lavere end, hvad estimaterne angiver.