Dänemark-Odense: Dienstleistungen in Landwirtschaft, Forstwirtschft, Gartenbau, Aquakultur und Bienenzucht
2023/S 025-069966
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Drift og vedligeholdelse af H. C. Andersen Haven
II.1.2)CPV-Code Hauptteil77000000 Dienstleistungen in Landwirtschaft, Forstwirtschft, Gartenbau, Aquakultur und Bienenzucht
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Udbuddet vedrører drift og vedligeholdelse af H. C. Andersen Haven. Arbejdsopgaverne vedrører hovedsageligt renholdelse, ukrudtsbekæmpelse, vedligeholdelse af belægninger samt gartnerisk pleje af beplantninger.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 5 950 000.00 DKK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)77300000 Dienstleistungen im Gartenbau
77312000 Unkrautjäten
77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen
77311000 Pflegearbeiten für Ziergärten und Parks
77313000 Pflege von Parkanlagen
77340000 Baum- und Heckenschnitt
90511000 Abholung von Siedlungsabfällen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Udbuddet vedrører drift og vedligeholdelse af H. C. Andersen Haven, som er Haven anlagt omkring en af Odenses vigtige turistattraktioner, H. C. Andersens Hus. Det er af stor vigtighed, at det grønne område og stierne omkring – som udgør H. C. Andersen Haven – fremstår indbydende, flot og velvedligeholdt hele året rundt og på alle tider af døgnet. Derfor vil de krav, der er stillet til driften og vedligeholdelsen af Haven også være afspejlet heraf. Blandt andet er en stor del af kravene formuleret som tilstandskrav.
Leverandøren skal udføre gartnerisk pleje, renhold og generel vedligeholdelse af de grønne områder samt på stierne/belægningerne i H.C. Andersen Haven, som nærmere beskrevet i Bilag 2 - Kvalitetshåndbog. Opgaven omfatter drift og vedligehold af samtlige beskrevne elementer.