Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Ramavtal för Vegetationsunderhåll och slamsugning i vattendrag, våtmarksmiljöer och dammar
Referenznummer der Bekanntmachung: GSN-2022-01774
II.1.2)CPV-Code Hauptteil77312000 Unkrautjäten
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Uppdraget består av en stående vegetationsbeskärning i Fyrisån på uppdrag av Fyrisåns vattenförbund. Utöver detta omfattar upphandlingen beställningar av vegetationsbekämpning i ex. sjöar, vattendrag och våtmarker som ägs och förvaltas av Uppsala kommun.
Uppdraget omfattar
- vegetationsbeskärning av angivna delsträckor i Fyrisån med biflöden
- röjning av åkanter
- vegetationsunderhåll (klippning och fräsning m.m.) av vattendrag, sjöar och våtmarker.
- slamsugning av bottnar och diken.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)77314000 Grundstückspflege
77340000 Baum- und Heckenschnitt
90513600 Schlammbeseitigung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung: