Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Dienstleistungen - 70019-2023
Finnland-Traficom: IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
2023/S 025-070019
Vorinformation
Diese Bekanntmachung dient nur der Vorinformation
Dienstleistungen
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
TIETOPYYNTÖ: Paas/Kubernetes -asiantuntijapalvelut
Referenznummer der Bekanntmachung: TRAFICOM/52092/02.03.02/2023
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Liikenne- ja viestintävirasto Traficom valmistelee PaaS/Kubernetes asiantuntijapalvelun kilpailuttamista. Tähän liittyen teemme selvitystä markkinoilla olevista palveluista ja niitä tarjoavista toimijoista.
Hankinnasta ja markkinavuoropuhelusta kiinnostuneita toimittajia pyydetään ilmoittamaan kiinnostuksensa osallistua markkinavuoropuheluun ilmoittamalla yhteystiedot (yhteyshenkilön nimi ja sähköpostiosoite) osoitteeseen sanna-kaisa.kaikkonen@traficom.fi. Kiinnostuneille toimittajille lähetetään sähköpostitse tarkemmat tietopyyntöön liittyvät kysymykset ja materiaali. Vastaukset tietopyyntöön tulee toimittaa viimeistään 14.2.2023 klo 16.00 (tarkemmat tiedot toimitettavassa materiaalissa).
Tämä tietopyyntö ei ole hankintailmoitus tai tarjouspyyntö eikä se sido Liikenne- ja viestintävirastoa. Tähän tietopyyntöön annettu vastaus ei myöskään sido vastaajaa. Tämä tietopyyntö ei velvoita Traficomia aloittamaan varsinaista tarjouskilpailua. Mahdollinen hankinta tullaan toteuttamaan myöhemmin aloitettavan tarjouskilpailun perusteella. Mahdollinen tarjouspyyntö tullaan julkaisemaan julkisten hankintojen ilmoituskanavilla. Tietopyyntöön vastaamatta jättäminen ei estä mahdolliseen tarjouskilpailuun osallistumista eikä tietopyyntöön vastaaminen vaikuta millään tavoin tarjoajan asemaan mahdollisessa tarjouskilpailussa.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
72100000 Hardwareberatung
72200000 Softwareprogrammierung und -beratung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Hankinnan kohteena on kokeneiden PaaS/Kubernetes -asiantuntijoiden hankinta uuden Kubernetes -pohjaisen ympäristön käyttöönoton tehtäviin sekä ympäristön jatkokehittämisen ja ylläpidon tehtäviin.
Kubernetes ympäristöllä haetaan palveluiden joustavaa siirrettävyyttä oman palvelutuotannon, ulkoistetun palvelutuotannon ja tulevaisuudessa myös julkisen pilven välillä. Paas -alustalla haetaan vakioitua alustaratkaisua sovelluskehitysprojektien ja palvelutuotannon tarpeisiin.
Työ kohdentuu jo olemassa olevaan konesaliympäristöön ja jo toteutetun virtalisointialustakerroksen päälle.
Joustavan siirretävyyden osalta, tulee ratkaisussa huomioida myös IaC (Infra as Code) ratkaisut, konfiguraatiohallinnan automatisointi ja näihin liittyvä osaaminen.
PaaS / Kubernetes palvelualustassa huomioitavat asiat:
• tiedon luokittelu ja suojaaminen palveluympäristöissä, huomioiden julk-tl4-tl3 turvaluokat
• CI/CD putken toteutuksen tuki, huomioiden eri palvelutuotantoympäristöt
Paas / Kubernetes -asiantuntijat tekevät tiivistä yhteistyötä muun muassa arkkitehtien sekä palvelutuotannon ja sovelluskehityksen asiantuntijoiden kanssa. Traficomissa kehitystyötä tehdään ketterillä menetelmillä.
Hankintayksikkö valitsee yhden (1) palveluntuottajan, jonka kanssa tekee hankintasopimuksen resurssien toimittamisesta. Palveluiden tuottamiseen käytettävän asiantuntijoiden tarve vaihtelee sopimuskauden aikana palvelutarpeen mukaisesti. Toimittajan tulee pystyä tarjoamaan asiantuntijoiden resurssipooli, jolla toimittaja varmistaa, että asiakkaalla on koko sopimuskauden ajan käytettävissä riittävästi vaatimuksenmukaisia asiantuntijoita sopimuksen edellyttämässä laajuudessa.