Bekanntmachung über Änderungen oder zusätzliche Angaben
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Endoskopi utrustning till Screeningsrum
Referenznummer der Bekanntmachung: HSN/1076/2022
II.1.2)CPV-Code Hauptteil33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Köparen inbjuder till anbudsgivning gällande – Endoskopiutrustning till Screeningrum för tjocktarmscancer.
Region Jämtland Härjedalen genomför för närvarande en satsning på den endoskopiska verksamheten för att möta de ökande behov som införande av tarmcancerscreening medför.
Utrustningen ska placeras på en takpendel (Getinge MoDuEvo HEAVY 9-6) och skärmarna kommer att vara takhängda.
Koloskopen kommer att diskas i Olympus ETD Double för att sedan torkas i Olympus EDC Plus.
Denna utrustning ska användas på Endoskopimottagningen på Östersunds sjukhus.
Den avsedda användningen är för screening av tjocktarmscancer.
Utrustningen kommer att nyttjas av endoskopister som är både erfarna och under utbildning.
Bilder från undersökningarna utförda med utrustningen kommer att lagras på USB-minne, men senare kopplas mot en extern grabber-enhet med Dicom stöd.
70080-2023 - ÄndringSverige-Östersund: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: HSN/1076/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning