Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Livsmedel - Färska grönsaker, frukt, bär och potatis
Referenznummer der Bekanntmachung: 2022-13689
II.1.2)CPV-Code Hauptteil15300000 Obst, Gemüse und zugehörige Erzeugnisse
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av färska och beredda grönsaker, frukt, bär och potatis för Kriminalvårdens verksamheter.
Upphandlingens syfte är att tillgodose Kriminalvårdens behov av produkter inom frukt och grönt under avtalsperioden. Kriminalvårdens målsättning är att anskaffa produkter med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt. Kriminalvården avser att teckna ramavtal med en leverantör.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)03212100 Kartoffeln/Erdäpfel
03220000 Gemüse, Obst und Schalenfrüchte
03221000 Gemüse
03222310 Beerenobst
15000000 Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: 2022-13689
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03212100 Potatis, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03222310 Bär, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen