Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Lieferungen - 70548-2023
Griechenland-Thessaloniki: Elektrizität
2023/S 025-070548
Auftragsbekanntmachung – Sektoren
Lieferauftrag
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Προμήθεια Ηλεκτρικού Ρεύματος μέσω διμερών συμβάσεων αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας με χρηματικό διακανονισμό (Financial / Virtual Corporate Power Purchase Agreement (PPA)) και μεταβίβαση Πιστοποιητικών
Referenznummer der Bekanntmachung: 6/2023
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
09310000 Elektrizität
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η προμήθεια ηλεκτρικού ρεύματος μέσω διμερών συμβάσεων αγοραπωλησίας ηλεκτρικής ενέργειας με χρηματικό διακανονισμό (Financial / Virtual Corporate PPA Pay-as-Produced) για την κάλυψη των ενεργειακών αναγκών της Ε.Υ.Α.Θ. Α.Ε. χρονικής διάρκειας οκτώ ετών, με δικαίωμα προαίρεσης τεσσάρων ετών και συνολικό όγκο εκατό (100) γιγαβατώρων (GWh) ετησίως, με σκοπό την ενεργειακή ασφάλεια του αναθέτοντος φορέα.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 68 000 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Προκειμένου να επιτευχθεί η καλύτερη και η οικονομικά βέλτιστη κάλυψη των ενεργειακών αναγκών της Ε.Υ.Α.Θ. Α.Ε., ο συνολικός ετήσιος όγκος θα καλυφθεί κατά 50% από Φωτοβολταϊκούς Σταθμούς Παραγωγής Ηλεκτρικής Ενέργειας και κατά 50% από Αιολικούς Σταθμούς Παραγωγής Ηλεκτρικής Ενέργειας.
Προσφορές μπορεί να υποβληθούν και για μέρος μόνο του αντικειμένου της σύμβασης, εφόσον με αυτήν προσφέρονται τουλάχιστον είκοσι (20) γιγαβατώρες (GWh) ετησίως. Οι προσφορές μπορούν να αφορούν οποιαδήποτε από τις δύο τεχνολογίες ή και τις δύο τεχνολογίες. Δεν είναι απαραίτητο οι προσφορές να περιλαμβάνουν παραγόμενη ποσότητα ενέργειας και από τις δύο τεχνολογίες. Κάθε μεμονωμένη προσφορά θα αφορά μία μονάδα παραγωγής ενέργειας οποιασδήποτε τεχνολογίας από τις δύο.