Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Dienstleistungen - 70814-2023
Rumänien-București: Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie Vermessungsdienste
2023/S 025-070814
Auftragsbekanntmachung
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Servicii de măsurare a puterii motoarelor ambarcațiunilor
Referenznummer der Bekanntmachung: 17344491202114
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
71250000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie Vermessungsdienste
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Contractul de prestări servicii va consta în realizarea de teste și verificări pentru a evalua performanțele în funcțiune pentru un număr de 18 ambarcațiuni cu scopul de a evalua conformitatea cu regulile și standardele aplicabile.
Inspecțiile și verificările fizice ale navelor selectate vor consta într-o verificare a documentelor, urmată de o inspecție vizuală a instalației mașinilor de propulsie și o verificare fizică a puterii.
Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor – 20 zile;
Răspunsul consolidat al autorității contractante la aceste solicitări va fi transmis cu 11 zile înainte de termenul stabilit în anunțul de participare pentru depunerea ofertelor.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 243 589.50 RON
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Potrivit articolului 5 alineatul (5) din Regulamentul (CE) nr. 1224/2009, Agenția Națională pentru Pescuit și Acvacultură (ANPA) este instituția publică de interes național ce coordonează activitățile de control ale tuturor autorităților naționale de control, fiind responsabilă de coordonarea colectării, tratării și certificării informațiilor referitoare la activitățile de pescuit și de raportarea acestor informații.
Având în vedere amploarea diminuării resurselor acvatice marine, este vitală adoptarea de către Comunitate a măsurilor necesare de dezvoltare a unei culturi a respectării de către toţi operatorii a normelor politicii comune în domeniul pescuitului şi a obiectivelor stabilite de Reuniunea mondială la nivel înalt privind dezvoltarea durabilă din 2002, precum şi de Strategia pentru dezvoltare durabilă a Consiliului European. Pentru îndeplinirea acestui obiectiv, normele de control, inspecţie şi asigurare a respectării măsurilor privind conservarea şi gestionarea resurselor, a măsurilor structurale şi a celor privind organizarea comună a pieţei ar trebui să fie sprijinite, armonizate şi consolidate.
Tehnologiile moderne, precum sistemul de monitorizare a navelor, sistemul de detectare a navelor şi sistemul de identificare automată, ar trebui exploatate, întrucât acestea permit o monitorizare efectivă, verificări încrucişate sistematice şi automate într-o manieră rapidă şi facilitează procedurile administrative atât pentru autorităţile naţionale, cât şi pentru operatori, permiţând astfel analize de risc prompte şi evaluări globale ale tuturor informaţiilor pertinente privind controlul. Sistemul de control ar trebui, prin urmare, să permită statelor membre să combine utilizarea diferitelor instrumente de control pentru a asigura cea mai eficientă metodă de control.
Având în vedere cerinţele de capacitate aplicabile la flota de pescuit comunitară prevăzute la articolul 13 din Regulamentul (CE) nr. 2371/2002, în Regulamentul (CE) nr. 639/2004 al Consiliului din 30 martie 2004 privind gestionarea flotelor de pescuit înregistrate în regiunile ultraperiferice ale Comunităţii ( 1) JO L 102, 7.4.2004, p. 9. (1), în Regulamentul (CE) nr. 1438/2003 al Comisiei din 12 august 2003 de stabilire a normelor de punere în aplicare a politicii comunitare în domeniul flotei definite la capitolul III din Regulamentul (CE) nr. 2371/2002 al Consiliului ( 2) JO L 204, 13.8.2003, p. 21. (2) şi în Regulamentul (CE) nr. 2104/2004 al Comisiei din 9 decembrie 2004 de stabilire a normelor de aplicare a Regulamentului (CE) nr. 639/2004 al Consiliului ( 3) JO L 365, 10.12.2004, p. 19. (3), se recomandă introducerea de instrumente pentru controlul capacităţii flotei care ar trebui să includă monitorizarea puterii motorului şi a utilizării uneltelor de pescuit. Din acest motiv, statele membre ar trebui să adopte măsuri care să garanteze că capacitatea totală a licenţelor de pescuit nu depăşeşte nivelurile maxime de capacitate şi să se asigure că puterea de propulsie a motoarelor navelor de pescuit nu depăşeşte puterea certificată a motoarelor acelor nave de pescuit. În acest sens, statele membre ar trebui să certifice puterea de propulsie a motorului pentru navele de pescuit ale căror motoare au o putere de propulsie mai mare de 120 kW şi, de asemenea, ar trebui să verifice, pe baza unui plan de sondaj, concordanţa puterii motorului cu alte informaţii disponibile.
DESCRIEREA SERVICIILOR SOLICITATE:
Vor fi verificate prezența și consistența următoarelor documente (numai pentru acele documente eliberate navei și disponibile pentru inspecție la bord):
• Certificate de clasă (evaluează puterea și viteza max.);
• Certificate de probe pe mare (cauta puterea si viteza max.);
• Testul de tragere al bolardului (cu privire la putere);
• MARPOL Reg. 13 certificate de emisii de oxizi de azot (NOx) (puterea nominală);
• Cataloagele producătorilor de motoare (evaluările față de rezultatul licenței);
• Sisteme de monitorizare a navelor (VMS);
• Licențe de pescuit;
• Certificate de securitate;
• Certificate de motor, acolo unde este cazul.
• Alte documente, după caz;
Totodată, ambarcațiunile, uneltele de pescuit, sistemul de propulsie și echipamentele adiacente relevante vor fi inspectate în timpul inspecțiilor navei. Obiectivul este stabilirea următoarelor detalii:
• Datele navei;
• Date despre motor și cutie de viteze;
• Etanșare;
• instrumente informatice legate de puterea motorului;
• Dacă motoarele auxiliare sunt capabile să contribuie la puterea de propulsie;
Activitățile de verificare și testare a capacității motoarelor, potrivit sistemelor acceptate de certificare, trebuie să stabilească dacă puterea certificată a motorului la momentul instalării motorului corespunde cu capacitatea reală a motorului și vor consta cel puțin în:
a. Planificare și programare
Durata unei verificări va putea varia între 1 și 24 de ore.
b. Selectarea vaselor și pregătirea
Agenția Națională pentru Pescuit și Acvacultură va pune la dispoziție datele de identificare a ambarcațiunilor, ambarcațiuni care vor fi inspectate în prealabil. În plus, se vor pune la dispoziție informații suplimentare, solicitate de potențiali contractanți cu privire la navele care vor fi supuse verificării în prealabil, pentru a permite cea mai bună pregătire posibilă (instrumente de utilizat, software de utilizat etc.).
c. Măsurare:
Măsurătorile trebuie să fie efectuate de ingineri specializati, folosind echipamente de măsurare a puterii arborelui și a cuplului, după caz, seturi standardizate de echipamente, special dezvoltate pentru a efectua măsurători de putere a arborelui la bordul navelor într-o configurație temporară.
d. Precizie:
Acuratețea va putea varia între măsurători, fără să depășească un procent de aproximativ +/- 2,5%.
e. Abordare de măsurare:
O verificare fizică a puterii va reprezenta partea principală a fiecărei inspecții a navei. În timpul acestei verificări, pe arborele elicei vor fi aplicate un sistem de extensometru de punte complet și un sistem de preluare a vitezei arborelui optic, care va măsura puterea de propulsie a navei în timpul unei probe pe mare.
Scopul verificării puterii fizice este de a determina dacă motorul este sau nu capabil să furnizeze o putere a motorului care depășește puterea autorizată, fără a fi nevoie să se modifice aranjamentele de etanșare sau să se aplice conversii majore motorului. Aceasta implică căutarea sistemelor ascunse pentru a reduce rata motorului pentru a acoperi orice putere în exces, în limitele constrângerilor legale și contractuale ale studiului. Toate constatările și observațiile rezultate din inspecția documentelor, inspecția vizuală a mașinilor și verificarea puterii fizice vor fi documentate și evaluate. Constatările relevante ale fiecărui test efectuat sunt documentate în rapoartele individuale ale navei.
Se va realiza documentarea performanței motorului și în special a puterii măsurate a arborelui în următoarele circumstanțe:
• În marș (Steaming):
Turația maximă a motorului și pasul maxim (dacă este cazul) în condiții de navigație liberă în apă cu adâncime suficientă atunci când uneltele de pescuit nu sunt desfășurate.
În mod ideal, o adâncime de cel puțin trei ori pescajul navei sub vas ar trebui menținută în orice moment. Cursul navei ar trebui să fie cât mai constant posibil, deoarece direcția afectează puterea navei. Fiecare cursa de măsurare ar trebui să aibă o durată care să permită stabilizarea puterii de ieșire și să permită eliminarea distorsiunilor minore și a abaterilor prin mediere. În circumstanțe normale, este suficientă o perioadă de măsurare de 5 până la 10 minute la o rată de achiziție a datelor de o probă pe secundă. În cazul în care verificarea a avut loc în ape în care există curent, verificarea va fi efectuată de două ori, în direcții opuse, pentru a atenua potențialul efect de maree asupra viteza navei și puterea.
• Încărcat (Loaded):
Turația maximă a motorului și pasul maxim (dacă este cazul) pe un curs drept în apă adâncă atunci când uneltele de pescuit sunt desfășurate.
Va fi simulată cea mai grea situație de sarcină pe care o va întâlni motorul de propulsie al unei nave de pescuit în circumstanțe operaționale normale. De exemplu, pentru un trauler cu bară, acesta reprezintă remorcarea uneltelor de pescuit chiar sub suprafața apei. Pentru traulele cu panouri se va face un test de pescuit. Traulerele cu panouri vor pune uneltele de pescuit într-o poziție normală de funcționare și vor porni motorul la accelerație maximă. În cazul în care verificarea pescuitului a avut loc în ape în care există curent, verificarea a fost efectuată de două ori în direcții opuse pentru a atenua potențialul efect de maree.
Operatorilor de traulere li se va oferi posibilitatea de a face un test de tracțiune a bolardului în loc de un test de pescuit, pentru a limita impactul verificării asupra funcționării navei. Acest test este în general asociat cu riscuri mai mari de deteriorare și rănire decât pescuitul normal. Decizia dacă este sigur să nu se efectueze un astfel de test va fi luată în toate circumstanțele de către comandant și este supusă aprobării autorităților portuare și a inspectorilor de pescuit responsabili de verificare.
f. Raportarea
Raportul final al fiecărei verificări trebuie să fie clar, faptic, lipsit de ambiguitate și admisibil ca dovadă.