II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Anestesi och Intensivvårdsprodukter
Referensnummer: HSN/426/2022
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4)Kort beskrivning:
Denna upphandling omfattar Anestesi och Intensivvårdsprodukter till Region Jämtland Härjedalen och länets åtta kommuner.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 8 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2)Beskrivning
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 1
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Upphandlingens omfattning framgår av upphandlingsdokumenten.
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 2
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 3
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 4
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 5
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 6
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 7
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 8
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 9
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 10
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 11
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 12
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 13
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 14
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 15
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 16
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 17
II.2.1)Benämning på upphandlingen:
Andning/Respiration. Position 19-20.
Del nr: 18
Andning/Respiration. Position 21
Del nr: 19
Andning/Respiration. Position 22
Del nr: 20
Andning/Respiration. Position 23-31
Del nr: 21
Andning/Respiration Position 32.
Del nr: 22
Andning/Respiration. Position 33.
Del nr: 23
Andning/Respiration. Position 34.
Del nr: 24
Andning/Respiration. Position 35.
Del nr: 25
Andning/Respiration. Position 36.
Del nr: 26
Andning/Respiration. Position 37.
Del nr: 27
Andning/Respiration. Position 38.
Del nr: 28
Andning/Respiration. Position 39.
Del nr: 29
Andningsballong. Position 40-42.
Del nr: 30
Andningsballong. Position 43-49
Del nr: 31
Andningstränare. Position 50
Del nr: 32
Andningstränare. Position 51-57
Del nr: 33
Andningstränare. Position 58.
Del nr: 34
Andningstränare. Position 59
Del nr: 35
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 36
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 37
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 38
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 39
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 40
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 41
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 42
Engångslaryngoscop. Position 83-84.
Del nr: 43
Högflödesbehandling. Position 85-96
Del nr: 44
Intranasal läkemedelsadministration. Position 97.
Del nr: 45
Kateter sug. Position 98-108
Del nr: 46
Kateter sug. Position 109.
Del nr: 47
Kateter sug. Position 110.
Del nr: 48
Larynxmask. Position 111-118
Del nr: 49
Larynxmask. Position 118-120
Del nr: 50
Larynxmask. Position 121-127.
Del nr: 51
Ledare Tracheal. Position 128.
Del nr: 52
Ledare Tracheal. Position 129.
Del nr: 53
Ledare Tracheal. Position 130
Del nr: 54
Ledare Tracheal. Position 131.
Del nr: 55
Ledare Tracheal. Position 132.
Del nr: 56
Narkoskalk. Position 133.
Del nr: 57
Narkosmask. Position 134-136.
Del nr: 58
Narkosmask. Position 137-139
Del nr: 59
Nässvalgtub. Position 140-142
Del nr: 60
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 61
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 62
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 63
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 64
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 65
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 66
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 67
Svalgtub. Position 156-164.
Del nr: 68
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 69
Syrgas. Position 166-167.
Del nr: 70
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 71
Syrgas. Position 170-172.
Del nr: 72
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 73
Syrgas. Position 174-177.
Del nr: 74
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 75
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 76
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 77
78.0 Syrgas. Position 181.
Del nr: 78
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 79
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 80
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 81
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 82
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 83
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 84
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 85
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 86
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 87
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 88
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 89
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 90
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 91
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 92
Talventil. Position 197-199.
Del nr: 93
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 94
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 95
TPAK dekompressionsnål. Position 202
Del nr: 96
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 97
Tracheal. Position 204-205
Del nr: 98
Tracheal. Position 206-209.
Del nr: 99
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 100
Tracheal. Position 211-223.
Del nr: 101
Tracheal. Position 224-230
Del nr: 102
103.0 Tracheal. Position 231-234
Del nr: 103
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 104
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 105
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 106
Trachealtub. Position 238-242
Del nr: 107
Trachealtub. Position 243-247.
Del nr: 108
Trachealtub. Position 248-254.
Del nr: 109
Trachealtub. Position255-260.
Del nr: 110
Trachealtub. Position 261-269
Del nr: 111
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 112
Övrigt. Position 271-274.
Del nr: 113
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 114
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 115
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 116
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 117
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 118
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 119
Övrigt. Position 289-290.
Del nr: 120
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 121
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 122
Övrigt. Position 293-295.
Del nr: 123
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 124
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 125
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 126
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 127
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 128
71037-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Andning. Position 1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Andning. Position 2.
Del nr: 2
Andning. Position 3.
Del nr: 3
Andning. Position 4.
Del nr: 4
Andning. Position 5.
Del nr: 5
Andning. Position 6.
Del nr: 6
Andning. Position 7.
Del nr: 7
Andning. Position 8.
Del nr: 8
Andning. Position 9.
Del nr: 9
Andning. Position 10-11.
Del nr: 10
Andning. Position 12.
Del nr: 11
Andning. Position 13.
Del nr: 12
Andning. Position 14
Del nr: 13
Andning. Position 15.
Del nr: 14
Andning. Position 16.
Del nr: 15
Andning. Position 17.
Del nr: 16
Andning. Position 18.
Del nr: 17
CPAP Position 60-65
Del nr: 36
Dränage. Position 66
Del nr: 37
Dränage. Position 67-70
Del nr: 38
Dränage. Position 71-72
Del nr: 39
Dränage. Position 73-77
Del nr: 40
Dränage. Position 78
Del nr: 41
Dränage. Position 79-82.
Del nr: 42
Sond. Position 143-146.
Del nr: 61
Sond. Position 147.
Del nr: 62
Sond. Position 148-150.
Del nr: 63
Sond. Position 151.
Del nr: 64
Sond. Position 152-153
Del nr: 65
Sug. Position 154.
Del nr: 66
Sug. Position 155.
Del nr: 67
Syrgas. Position 165.
Del nr: 69
Syrgas. Position 168-169
Del nr: 71
Syrgas. Position 173.
Del nr: 73
Syrgas. Position 178.
Del nr: 75
Syrgas. Position 179
Del nr: 76
Syrgas. Position 180
Del nr: 77
Syrgas. Position 182
Del nr: 79
Syrgas. Position 183.
Del nr: 80
Syrgas. Position 184.
Del nr: 81
Syrgas. Position 185.
Del nr: 82
Syrgas. Position 186.
Del nr: 83
Syrgas. Position 187.
Del nr: 84
Syrgas. Position 188-189
Del nr: 85
Syrgas. Position 190.
Del nr: 86
Syrgas. Position 191.
Del nr: 87
Syrgas. Position 192
Del nr: 88
Syrgas. Position 193.
Del nr: 89
Syrgas. Position 194.
Del nr: 90
Syrgas. Position 195
Del nr: 91
Syrgas. Position 196.
Del nr: 92
Talventil. Position 200
Del nr: 94
Tiva set. Position 201.
Del nr: 95
Tracheal. Position 203.
Del nr: 97
Tracheal. Position 210
Del nr: 100
Tracheal. Position 235.
Del nr: 104
Tracheal. Position 236.
Del nr: 105
Tracheal. Position 237.
Del nr: 106
Tvättset. Position 270.
Del nr: 112
Övrigt. Position 275.
Del nr: 114
Övrigt. Position 276.
Del nr: 115
Övrigt Position 277-285
Del nr: 116
Övrigt. Position 286.
Del nr: 117
Övrigt Position 287.
Del nr: 118
Övrigt. Position 288.
Del nr: 119
Övrigt. Position 291.
Del nr: 121
Övrigt. Position 292.
Del nr: 122
Övrigt. Position 296.
Del nr: 124
Övrigt. Position 297.
Del nr: 125
Övrigt. Position 298.
Del nr: 126
Övrigt. Position 299.
Del nr: 127
Övrigt. Position 300
Del nr: 128