Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Dienstleistungen - 71134-2023
Rumänien-Tulcea: Schneeräumung
2023/S 025-071134
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Dienstleistungen
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Servicii de deszăpezire pe timp de iarnă multianuală a reţelei de drumuri judeţene din judeţul Tulcea, zona Vest, în perioada 2022-2025
Referenznummer der Bekanntmachung: 4321607_2022_PAAPD1368325
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
90620000 Schneeräumung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Servicii de deszăpezire pe timp de iarnă multianuală a reţelei de drumuri judeţene din judeţul Tulcea, zona Vest, în perioada 2022-2025.
Efectuarea serviciilor de deszăpezire pe timp de iarnă a drumurilor judeţene prin execuţia de servicii de deszăpezire manuală şi mecanică precum şi efectuarea de către personalul executantului a tuturor serviciilor şi activităţilor în baza NORMATIVUL PRIVIND ACTIVITATEA DISTRICTULUI DE DRUMURI - Ediţia 2007 si a NORMATIVULUI PRIVIND PREVENIREA SI COMBATEREA INZAPEZIRII DRUMURILOR PUBLICE – indicativ AND 525-2015, în vederea asigurării viabilităţii pe timp de iarnă şi pentru desfăşurarea circulaţiei rutiere în condiţii de siguranţă pe reţeaua rutieră de drumuri judeţene aflate în administrarea Consiliului Judeţean Tulcea.
Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 21 zile.
În masura în care solicitarile de clarificari sau informatii suplimentare au fost adresate în termenul prevazut în anuntul de participare,raspunsul autoritatii contractante la aceste solicitari va fi transmis cu 13 zile, înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Conform specificatiilor caietului de sarcini.Serviciile ce se vor presta vor asigura:
1. Revizia drumurilor care are ca scop cunoaşterea în orice moment de catre personalul districtelor de drumuri a stării tehnice a drumurilor, a lucrărilor de artă şi a construcţiilor anexe de pe drumurile din administrarea beneficiarului şi luarea din timp a măsurilor necesare desfăşurării circulaţiei rutiere în condiţii de siguranţă precum şi menţinerea permanentă a drumurilor în stare de viabilitate.Reviziile constau în:
- identificarea, notarea în procesul verbal de revizie şi informarea achizitorului asupra necesarului de servicii pentru pregătirea de iarnă pe fiecare drum judeţean ce face obiectul prezentului caiet de sarcini;
- supravegeherea transporturilor cu tonaje şi gabarite depăşite şi informarea administratorului drumurilor cu privire la tipul de transport şi traseele pe care se efectuează acest tip de transporturi;
- verificarea , in baza delegatiei date de achizitor, a existenţei autorizaţiilor de construire sau a acordurilor de principiu pentru amplasarea de construcţii, reţele de utilităţi, panouri publicitare, in zona retelei de drumuri judetene zona vest si pentru amenajare sau construirea intersecţiilor drumurilor laterale cu drumurile judeţene,etc.
2. - Întreţinerea drumurilor pe timp de iarnă
Pentru asigurarea condiţiilor de circulaţie optime pe reţeaua de drumuri judeţene pe timpul iernii se vor executa următoarele servicii:
a - pregătirea drumurilor pentru perioada de iarnă prin impermeabilizarea părţii carosabile, asigurarea scurgerii apelor şi înlăturarea obstacolelor ce ar putea provoca înzăpezirea drumurilor;
b - semnalizarea drumurilor judeţene cu indicatoare de semnalizare, specifice sezonului (fulg de nea, lanţuri antiderapante,seturi de indicatoare pentru închiderea unui drum înzăpezit sau blocat din cauza unor calamităţi naturale, etc.);
c- combaterea înzăpezirii drumurilor locale conform Planurilor operative de acţiune pe timpul iernii.
Cantitatile minime si maxime estimate pe durata intregului acord -cadru, precum si cantitatile minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent se regasesc in Anexa nr.1 Centralizator al propunerii financiare.