Zadavatel s poukazem na přílohu č. 1 ZD, § 100 ZZVZ a odst. 23.5. ZD požaduje, aby součástí nabídky byla pro všechny části veřejné zakázky a všechny požadované druhy pojištění v rámci tohoto zadávacího řízení vždy příslušná metodika výpočtu pojistného, která bude sloužit pro stanovení výše pojistného v případě objektivních změn na straně zadavatele v průběhu trvání příslušné pojistné smlouvy.
Metodikou výpočtu pojistného se myslí matematický způsob, kterým se objektivní skutečnosti na straně
zadavatele, kterými je kvantifikováno pojišťované riziko, převádějí na výši pojistného pomocí pojistných sazeb. Metodiku výpočtu zadavatel neurčuje, akceptuje ji ve formátu, který dodavatel pro výpočet pojistného použije. Je však nutné, aby dodavatel metodiku, třeba i zjednodušenou oproti svému vnitřnímu standardu a upravenou pro potřeby této veřejné zakázky, předložil zadavateli jako součást nabídky a umožnil tak úpravu pojistného na základě budoucí změny skutečností na straně zadavatele. Objektivními skutečnostmi na straně zadavatele mohou být především například následující ekonomické ukazatele (při jejichž změně by měla dle metodiky být automaticky zřejmá nová výše pojistného):
a) Hodnota pojišťovaného majetku stanovená v nových cenách, tedy aktuální reprodukční hodnota
pojištěného majetku stanovená nákladovým způsobem, a to buď pro jednotlivé věci, nebo jejich soubory,
b) Hodnota pojišťovaného majetku stanovená v časové ceně, a to buď pro jednotlivé věci, nebo jejich
soubory,
c) Hodnota maximální možné škody, případně hodnoty a skutečnosti vedoucí k jejímu výpočtu dle rizikové
zprávy,
d) Obrat společnosti za poslední uzavřené účetní období, a to včetně propočtu dílčích obratů podle
jednotlivých činností společnosti,
e) Odhad obratu společnosti na aktuální účetní období, a to včetně propočtu dílčích obratů podle
jednotlivých činností společnosti.
Dodavatel nemusí v metodice využít všechny výše uvedené údaje, nebo může použít hodnoty, které jsou stanovené výpočtem z výše uvedených hodnot. Dodavatel může použít i jiné objektivní ekonomické ukazatele, lze-li bezpečně předpokládat, že je zadavatel bude mít k dispozici v rámci standardního ekonomického výkaznictví. Dodavatel je v metodice jako základ výpočtu pojistného, na nějž pro výpočet pojistného uplatní pojistnou sazbu, oprávněn použít také limit nebo sub-limit pojistného plnění pro ty druhy pojištění, kde je takový limit plnění specifikován v ZD.
Předpokládaná hodnota vyhrazeného plnění v části VII. činí částku ve výši 7.800.000,-Kč bez DPH
Zadavatel je oprávněn ve vztahu k částem I. - VII. veřejné zakázky ve smyslu § 100 odst. 3 ZZVZ po dobu čtyř let od uzavření smlouvy požádat pojistitele o nabídku a poskytování dalších služeb (pojistných produktů) v návaznosti na zadání takové zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění, vyplyne-li tato potřeba ze změny pojistného zájmu a oprávněných aktuálních potřeb pojistníka, a to ve vztahu k těmto produktům (pojištěním):
a) Úrazové pojištění zaměstnanců
b) Pojištění odpovědnosti silničního dopravce
c) Cestovní pojištění
d) Pojištění přeprav zásilek
e) Pojištění odpovědnosti zaměstnanců vůči zaměstnavateli za škody
f) Pojištění fotovoltaických elektráren
Pojištěný/pojistník je též s poukazem na § 100 odst. 3 ZZVZ oprávněn požádat pojistitele o nabídku nových
služeb v rozsahu navýšení limitů nebo sub-limitů pojistného plnění (např., nikoliv však výlučně, ročních limitů plnění pro jednotlivá živelní nebezpečí, nebo limitů plnění v pojištění odpovědnosti), jejichž výše nebude základem výpočtu pojistného dle metodiky výpočtu pojistného.
Předpokládaná hodnota opčního práva vyhrazeného v bodech 20.2 a 20.3 ZD činí pro části I. - VII. veřejné zakázky až 10 mil. Kč.