Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Operationstextilier RS230062
Referensnummer: RS230062
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4)Kort beskrivning:
Upphandlingen omfattar Region Hallands samlade behov av bl a andningsskydd, munskydd, op mössa, visir, skyddsrock, op rockar, op avdelningskläser, op lakan, op handduk, op duk, hålduk, ögonduk, lamphandtagsskydd, op set, tvättset, op kompress, op tork, tamponad, hjärntork, uppsamlingspåse, kameraskydd, mikroskopskydd mm.
II.1.5)Uppskattat totalt värde
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)33700000 Hygienartiklar
39500000 Textilvaror
39518100 Operationsdukar
39518200 Operationslakan
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: