Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:Referenznummer der Bekanntmachung: 13332
II.1.2)CPV-Code Hauptteil63510000 Dienstleistungen von Reisebüros und ähnliche Dienste
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Söderhamns kommun och bolag upphandlar resebyråtjänster, för resor i tjänsten såväl inom Sverige som utomlands, samt i förekommande fall brukares resor som bokas av socialtjänst eller annan användare som beställare samarbetar med.
Tjänsten innefattar rådgivning, bokning och utfärdande av färdhandlingar för resor och logi.
Bokning ska kunna göras via ett självbokningsverktyg, personlig service via telefon och e‐post.
Beställarnas strävan är att sänka sina reserelaterade kostnader och minska miljöbelastningen. Leverantören förväntas medverka till att såväl det enskilda som det totala resandet och boendet planeras och genomförs så att resornas syfte uppnås till lägsta möjliga kostnad, med minsta möjliga miljöpåverkan och med största möjliga säkerhet.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 6 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)63000000 Hilfs- und Nebentätigkeiten im Bereich Verkehr; Reisebürodienste
63510000 Dienstleistungen von Reisebüros und ähnliche Dienste
63515000 Reisedienste
79997000 Dienstleistungen für Geschäftsreisen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung: