II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Μετάβαση σε ψηφιακές τηλεπικοινωνίες και αναβάθμιση ραδιοδικτύου και ηλεκτροναυτιλιακών οργάνων Πλωτών-Χερσαίων Μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.» για τις ανάγκες των πλωτών και των χερσαίων μέσων του Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.
Referenznummer der Bekanntmachung: Διακήρυξη αριθ. 07/2021
II.1.2)CPV-Code Hauptteil32412000 Kommunikationsnetz
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Αντικείμενο της σύμβασης αποτελεί η «Μετάβαση σε ψηφιακές τηλεπικοινωνίες και αναβάθμιση ραδιοδικτύου και ηλεκτροναυτιλιακών οργάνων Πλωτών-Χερσαίων Μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.», για τις ανάγκες των πλωτών και των χερσαίων μέσων του Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. Η εν λόγω δράση θα συμβάλει στην αναβάθμιση των τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών του Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. καθώς και στον εκσυγχρονισμό των τηλεπικοινωνιακών- ραδιοηλεκτρονικών μέσων των Π.Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. προκειμένου να ανταποκριθεί καλύτερα στην αποστολή του για τον έλεγχο, επιθεώρηση, επιτήρηση των δραστηριοτήτων στο πλαίσιο των καθηκόντων του.
Κρίνεται επιτακτική η αναβάθμιση του ραδιοδικτύου του ΛΣ-ΕΛ.ΑΚΤ και η μετάβαση του στην ψηφιακή εποχή προκειμένου να διασφαλιστεί η ποιότητα, αξιοπιστία και ασφάλεια των επικοινωνιών μεταξύ των πλωτών μέσων που επιχειρούν, των Λιμενικών Αρχών και των Υπηρεσιών του ΛΣ-ΕΛ.ΑΚΤ.
Α/Α συστημικού διαγωνισμού ΕΣΗΔΗΣ 134486
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
ΕΙΔΟΣ Α: Προμήθεια Ψηφιακού Εξοπλισμού Ραδιοδικτύου VHF
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)32412000 Kommunikationsnetz
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
ΕΙΔΟΣ Α' :Προμήθεια Ψηφιακού Εξοπλισμού Ραδιοδικτύου VHF, συνολικής προϋπολογισθείσας αξίας είδους δύο εκατομμυρίων εννιακοσίων μίας χιλιάδων και τριάντα έξι ευρώ #2.901.036,00€# συμπεριλαμβανομένων κρατήσεων και ΦΠΑ όπου απαιτείται, ήτοι καθαρής αξίας #2.442.108,00€# και Φ.Π.Α. #458.928€#
Υποείδος Α1: Πενήντα (50) Ψηφιακοί Επαναλήπτες (Αναμεταδότες) VHF προϋπολογισθείσας αξίας διακοσίων είκοσι εννέα χιλιάδων τετρακοσίων ευρώ #229.400,00€# (συμπεριλαμβανομένων Φ.Π.Α. και λοιπών κρατήσεων), ήτοι καθαρή αξία είδους εκατόν ογδόντα πέντε χιλιάδες #185.000,00€# και Φ.Π.Α. σαράντα τέσσερις χιλιάδες τετρακόσια ευρώ #44.400,00€#.
Υποείδος Α2i: Δύο χιλιάδες τριακόσιοι (2.300) Ψηφιακοί Φορητοί Πομποδέκτες VHF για τις ανάγκες των Λιμενικών Αρχών Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., προϋπολογισθείσας αξίας ενός εκατομμυρίου τετρακοσίων ογδόντα χιλιάδων εκατόν ογδόντα οκτώ ευρώ #1.480.188,00€# (συμπεριλαμβανομένων Φ.Π.Α. και λοιπών κρατήσεων), ήτοι καθαρή αξία είδους ένα εκατομμύριο εκατόν ενενήντα τρείς χιλιάδες επτακόσια ευρώ #1.193.700,00€# και Φ.Π.Α. διακόσιες ογδόντα έξι χιλιάδες τετρακόσια ογδόντα οκτώ ευρώ #286.488,00€#.
Υποείδος Α2ii: Πεντακόσιοι είκοσι δύο (522) Ψηφιακοί Φορητοί Πομποδέκτες VHF για τις ανάγκες των Πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., προϋπολογισθείσας αξίας διακοσίων εβδομήντα χιλιάδων εννιακοσίων δεκαοκτώ ευρώ #270.918,00€# (απαλλάσσεται Φ.Π.Α. και συμπεριλαμβανομένων λοιπών κρατήσεων).
Υποείδος Α3i: Πεντακόσιοι πενήντα (550) Ψηφιακοί πομποδέκτες VHF βάσεως για τις ανάγκες των Λιμενικών Αρχών Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., προϋπολογισθείσας αξίας εξακοσίων εξήντα μίας χιλιάδων και πεντακοσίων σαράντα ευρώ #661.540,00€# (συμπεριλαμβανομένων Φ.Π.Α. και λοιπών κρατήσεων), ήτοι καθαρή αξία είδους πεντακόσιες τριάντα τρεις χιλιάδες πεντακόσια ευρώ #533.500,00€# και Φ.Π.Α. εκατόν είκοσι οκτώ χιλιάδες σαράντα ευρώ #128.040,00€#.
Υποείδος Α3ii: Διακόσιοι εξήντα επτά (267) Ψηφιακοί πομποδέκτες VHF βάσεως για τις ανάγκες των Πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., προϋπολογισθείσας αξίας διακοσίων πενήντα οκτώ χιλιάδων εννιακοσίων ενενήντα ευρώ #258.990,00€# (απαλλάσσεται Φ.Π.Α. και συμπεριλαμβανομένων λοιπών κρατήσεων).
Αναλυτική περιγραφή περιλαμβάνεται στο Παράρτημα Α' της Διακήρυξης.
ΕΙΔΟΣ Β: Προμήθεια Ψηφιακού Εξοπλισμού Ραδιοδικτύου VHF
Los-Nr.: 2
Είδος Β' : Προμήθεια Ψηφιακού Εξοπλισμού Ραδιοδικτύου UHF, συνολικής προϋπολογισθείσας αξίας είδους εκατόν εβδομήντα εννέα χιλιάδων τριακοσίων δεκαέξι ευρώ και σαράντα λεπτών του ευρώ #179.316,40€# συμπεριλαμβανομένων κρατήσεων και ΦΠΑ, ήτοι καθαρής αξίας #144.610,00€# και Φ.Π.Α. #34.706,40€#
Υποείδος Β1: Πέντε (05) Ψηφιακοί Επαναλήπτες (Αναμεταδότες) UHF προϋπολογισθείσας αξίας είκοσι δύο χιλιάδων εννιακοσίων σαράντα ευρώ #22.940,00€# (συμπεριλαμβανομένων Φ.Π.Α. και λοιπών κρατήσεων), ήτοι καθαρή αξία είδους δέκα οκτώ χιλιάδες πεντακόσια ευρώ #18.500,00€# και Φ.Π.Α. τέσσερις χιλιάδες τετρακόσια σαράντα ευρώ #4.440,00€#.
Υποείδος Β2: Διακόσιοι (200) Ψηφιακοί Φορητοί Πομποδέκτες UHF για τις ανάγκες των Λιμενικών Αρχών Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., προϋπολογισθείσας αξίας εκατόν είκοσι οκτώ χιλιάδων επτακοσίων δώδεκα ευρώ #128.712,00€# (συμπεριλαμβανομένων Φ.Π.Α. και λοιπών κρατήσεων), ήτοι καθαρή αξία είδους εκατόν τρεις χιλιάδες οκτακόσια ευρώ #103.800,00€# και Φ.Π.Α. είκοσι τέσσερις χιλιάδες εννιακόσια δώδεκα ευρώ #24.912,00€#.
Υποείδος Β3:Είκοσι τρεις (23) Ψηφιακοί Πομποδέκτες UHF βάσεως για τις ανάγκες των Λιμενικών Αρχών Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., προϋπολογισθείσας αξίας είκοσι επτά χιλιάδων εξακοσίων εξήντα τεσσάρων ευρώ και σαράντα λεπτών του ευρώ #27.664,40€# (συμπεριλαμβανομένων Φ.Π.Α. και λοιπών κρατήσεων), ήτοι καθαρή αξία είδους είκοσι δύο χιλιάδες τριακόσια δέκα ευρώ #22.310,00€# και Φ.Π.Α. πέντε χιλιάδες τριακόσια πενήντα τέσσερα ευρώ και σαράντα λεπτά του ευρώ#5.354,40€#.
ΕΙΔΟΣ Γ: Προμήθεια πενήντα (50) συσκευών Ραντάρ ανοικτού τύπου, για τις ανάγκες των πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.
Los-Nr.: 3
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)35722000 Radar
ΕΙΔΟΣ Γ' :Προμήθεια πενήντα (50) συσκευών Ραντάρ ανοικτού τύπου, για τις ανάγκες των πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. με προϋπολογισθείσα αξία εξακόσιες χιλιάδες ευρώ #600.000,00€# (απαλλάσσεται Φ.Π.Α. και συμπεριλαμβανομένων λοιπών κρατήσεων)
ΕΙΔΟΣ Δ: Προμήθεια σαράντα (40) συσκευών Ραντάρ κλειστού τύπου, για τις ανάγκες των πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.
Los-Nr.: 4
ΕΙΔΟΣ Δ' :Προμήθεια σαράντα (40) συσκευών Ραντάρ κλειστού τύπου, για τις ανάγκες των πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. με προϋπολογισθείσα αξία εκατόν σαράντα χιλιάδων ευρώ #140.000,00€# (απαλλάσσεται Φ.Π.Α. και συμπεριλαμβανομένων λοιπών κρατήσεων)
ΕΙΔΟΣ Ε: Προμήθεια ογδόντα πέντε (85) πομποδεκτών MF/HF 150W
Los-Nr.: 5
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)32344210 Funkausrüstung
ΕΙΔΟΣ Ε' :Προμήθεια ογδόντα πέντε (85) πομποδεκτών MF/HF 150W, συνολικής προϋπολογισθείσας αξίας είδους οκτακοσίων εξήντα τεσσάρων χιλιάδων τριακοσίων εξήντα ευρώ #864.360,00€# συμπεριλαμβανομένων κρατήσεων και ΦΠΑ όπου απαιτείται, ήτοι καθαρής αξίας #765.000,00€# και Φ.Π.Α. #99.360,00€#
Υποείδος Ε1 Σαράντα έξι (46) πομποδεκτών MF/HF 150W για τις ανάγκες των Λιμενικών Αρχών Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., προϋπολογισθείσας αξίας πεντακοσίων δεκατριών χιλιάδων τριακοσίων εξήντα ευρώ #513.360,00€# (συμπεριλαμβανομένων Φ.Π.Α. και λοιπών κρατήσεων), ήτοι καθαρή αξία είδους τετρακόσιες δέκα τέσσερις χιλιάδες ευρώ #414.000,00€# και Φ.Π.Α. ενενήντα εννέα χιλιάδες τριακόσια εξήντα ευρώ #99.360,00€#.
Υποείδος Ε2 Τριάντα εννέα (39) πομποδεκτών MF/HF 150W για τις ανάγκες των πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., προϋπολογισθείσας αξίας τριακοσίων πενήντα μίας χιλιάδων ευρώ #351.000,00€# (απαλλάσσεται Φ.Π.Α. και συμπεριλαμβανομένων λοιπών κρατήσεων).
ΕΙΔΟΣ ΣΤ: Προμήθεια είκοσι τριών (23) πομποδεκτών MF/HF 250W
Los-Nr.: 6
ΕΙΔΟΣ ΣΤ' :Προμήθεια είκοσι τριών (23) πομποδεκτών MF/HF 250W, συνολικής προϋπολογισθείσας αξίας είδους διακοσίων ογδόντα επτά χιλιάδων τριακοσίων είκοσι ευρώ #287.320,00€# συμπεριλαμβανομένων κρατήσεων και ΦΠΑ όπου απαιτείται, ήτοι καθαρής αξίας #253.000,00€# και Φ.Π.Α. #34.320,00€#
Υποείδος ΣΤ1 Δεκατριών (13) πομποδεκτών MF/HF 250W για τις ανάγκες των Λιμενικών Αρχών Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., προϋπολογισθείσας αξίας εκατόν εβδομήντα επτά χιλιάδων τριακοσίων είκοσι ευρώ #177.320,00€# (συμπεριλαμβανομένων Φ.Π.Α. και λοιπών κρατήσεων), ήτοι καθαρή αξία είδους εκατόν σαράντα τρεις χιλιάδες ευρώ #143.000,00€# και Φ.Π.Α. τριάντα τέσσερις χιλιάδες τριακόσια είκοσι ευρώ #34.320,00€#.
Υποείδος ΣΤ2: Δέκα (10) πομποδεκτών MF/HF 250W για τις ανάγκες των πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., προϋπολογισθείσας αξίας εκατόν δέκα χιλιάδων ευρώ #110.000,00€# (απαλλάσσεται Φ.Π.Α. και συμπεριλαμβανομένων λοιπών κρατήσεων).
ΕΙΔΟΣ Ζ: Προμήθεια εξήντα (60) συσκευών NAVTEX, για τις ανάγκες των πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.
Los-Nr.: 7
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)32344000 Empfangsgeräte für den Funksprech- oder Funktelegrafieverkehr
ΕΙΔΟΣ Ζ' :Προμήθεια εξήντα (60) συσκευών NAVTEX, για τις ανάγκες των πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. προϋπολογισθείσας αξίας ενενήντα χιλιάδων ευρώ #90.000,00# (απαλλάσσεται Φ.Π.Α. και συμπεριλαμβανομένων λοιπών κρατήσεων).
ΕΙΔΟΣ Η: Προμήθεια εξήντα (60) δεκτών GPS ναυτικού τύπου με χαρτογραφικό Plotter, για τις ανάγκες των πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.
Los-Nr.: 8
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)38112100 Globale Navigations- und Ortungssysteme (GPS oder gleichwertiges System)
ΕΙΔΟΣ Η' :Προμήθεια εξήντα (60) δεκτών GPS ναυτικού τύπου με χαρτογραφικό Plotter, για τις ανάγκες των πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. προϋπολογισθείσας αξίας ανέρχεται στο ποσό των σαράντα οκτώ χιλιάδων ευρώ #48.000,00€# (απαλλάσσεται Φ.Π.Α. και συμπεριλαμβανομένων λοιπών κρατήσεων).
ΕΙΔΟΣ Θ: Προμήθεια διακοσίων (200) δεκτών κεραιών VHF για τις ανάγκες των Λιμενικών Αρχών Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.
Los-Nr.: 9
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)32352000 Antennen und Reflektoren
ΕΙΔΟΣ Θ' :Προμήθεια διακοσίων (200) δεκτών κεραιών VHF για τις ανάγκες των Λιμενικών Αρχών Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. προϋπολογισθείσας αξίας ανέρχεται στο ποσό των είκοσι εννέα χιλιάδων επτακοσίων εξήντα ευρώ #29.760,00€# (συμπεριλαμβανομένων Φ.Π.Α. και λοιπών κρατήσεων) (π/υ χωρίς Φ.Π.Α.: 24.000,00€, Φ.Π.Α.: 5.760,00 €)
ΕΙΔΟΣ Ι: Προμήθεια διακοσίων (200) παλμοτροφοδοτικών για τις ανάγκες των Λιμενικών Αρχών Λ.Σ.
Los-Nr.: 10
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)31156000 Regelbare Stromversorgung
ΕΙΔΟΣ Ι' :Προμήθεια διακοσίων (200) παλμοτροφοδοτικών για τις ανάγκες των Λιμενικών Αρχών Λ.Σ.προϋπολογισθείσας αξίας ανέρχεται στο ποσό των είκοσι εννέα χιλιάδων επτακοσίων εξήντα ευρώ #29.760,00€# (συμπεριλαμβανομένων Φ.Π.Α. και λοιπών κρατήσεων) (π/υ χωρίς Φ.Π.Α.: 24.000,00€, Φ.Π.Α.: 5.760,00 €)
ΕΙΔΟΣ ΙΑ: Προμήθεια διακοσίων (200) συσκευών SART, για τις ανάγκες των πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.
Los-Nr.: 11
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)32221000 Funkbaken
ΕΙΔΟΣ ΙΑ' :Προμήθεια διακοσίων (200) συσκευών SART, για τις ανάγκες των πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. προϋπολογισθείσας αξίας ανέρχεται στο ποσό των ογδόντα χιλιάδων ευρώ #80.000,00€# (απαλλάσσεται Φ.Π.Α. και συμπεριλαμβανομένων λοιπών κρατήσεων).
ΕΙΔΟΣ ΙΒ: Προμήθεια εβδομήντα (70) Συστημάτων Αυτόματης Αναγνώρισης Πλοίων CLASS A με SECURE MODE, για τις ανάγκες των πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.
Los-Nr.: 12
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)32570000 Kommunikationsanlage
ΕΙΔΟΣ ΙΒ' :Προμήθεια εβδομήντα (70) Συστημάτων Αυτόματης Αναγνώρισης Πλοίων CLASS A με SECURE MODE, για τις ανάγκες των πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. προϋπολογισθείσας αξίας ανέρχεται στο ποσό των των πεντακοσίων εξήντα χιλιάδων ευρώ #560.000,00€# (απαλλάσσεται Φ.Π.Α. και συμπεριλαμβανομένων λοιπών κρατήσεων),
ΕΙΔΟΣ ΙΓ: Προμήθεια τεσσάρων (04) Συστημάτων Αυτόματης ECDIS STAND ALONE, για τις ανάγκες των πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.
Los-Nr.: 13
ΕΙΔΟΣ ΙΓ' :Προμήθεια τεσσάρων (04) Συστημάτων Αυτόματης ECDIS STAND ALONE, για τις ανάγκες των πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. προϋπολογισθείσας αξίας ανέρχεται στο ποσό των εβδομήντα χιλιάδων ευρώ #70.000,00€# (απαλλάσσεται Φ.Π.Α. και συμπεριλαμβανομένων λοιπών κρατήσεων)
ΕΙΔΟΣ ΙΔ: Προμήθεια σαράντα (40) Συστημάτων ECDIS, για τις ανάγκες των πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.
Los-Nr.: 14
ΕΙΔΟΣ ΙΔ' :Προμήθεια σαράντα (40) Συστημάτων ECDIS, για τις ανάγκες των πλωτών μέσων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., προϋπολογισθείσας αξίας ανέρχεται στο ποσό των εξακοσίων είκοσι χιλιάδων ευρώ #620.000,00€# (απαλλάσσεται Φ.Π.Α. και συμπεριλαμβανομένων λοιπών κρατήσεων)