2. Μια τουλάχιστον εφαρμογή ενόργανης δομικής παρακολούθησης προεντεταμένης κατασκευής χρονικής διάρκειας τουλάχιστον ενός έτους.
Τα ως άνω δύο κριτήρια πρέπει να συντρέχουν σωρευτικά και είναι ΕΠΙ ΠΟΙΝΗ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ.
Με τον όρο «εφαρμογή» νοείται ο σχεδιασμός, προμήθεια, εγκατάσταση, λειτουργία και συντήρηση συστήματος ενόργανης παρακολούθησης τεχνολογίας οπτικών ινών.
Β) να διαθέτουν Ομάδα Έργου, στην οποία θα περιλαμβάνονται κατ’ ελάχιστον :
2. Δύο (2) Διπλωματούχοι ή Πτυχιούχοι Πολιτικοί Μηχανικοί, με τουλάχιστον τριετή ειδική εμπειρία στο πεδίο σχεδιασμού προμήθειας και τοποθέτησης επιστημονικού και τεχνικού εξοπλισμού τηλεμετρίας και ενόργανης δομικής παρακολούθησης κατασκευών, οι οποίοι θα απασχολούνται ως Μηχανικοί Έργου.