II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Offentligt udbud af Konsulenter til området Miljø og Plan i Energinet
Referenznummer der Bekanntmachung: 23/00732 - 317930
II.1.2)CPV-Code Hauptteil71313000 Umwelttechnische Beratung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Ordregiver ønsker at anskaffe i alt syv (7) erfarende Konsulenter til området for Plan og Miljø i Energinet Eltransmission A/S fordelt på afdelingerne Miljø og Geosience, Miljøvurderinger og Rettigheder.
Anskaffelsen er delt op i syv (7) delaftaler.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 30 000 000.00 DKK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für alle Lose
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Konsulent til Miljø og Geosience
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)71313000 Umwelttechnische Beratung
90720000 Umweltschutz
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Delaftale 1: Konsulent til Miljø og Geosience.
Anskaffelsen er 20-30 timer om ugen. Konsulenten forankres i afdelingen ”Miljø og Geoscience” hvor der er behov for i en periode at styrke bemandingen med en erfaren og fleksibel konsulent, der kan gå direkte ind og løse miljøopgaver særligt med fokus på den miljøvurderingsproces Energinet er blevet pålagt at gennemføre for planerne for udbygning af havvind i henhold til Lov om Miljøvurdering af Planer.
Delprojektleder til Miljø og Geosience
Los-Nr.: 2
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)90720000 Umweltschutz
Delaftale 2 – Delprojektleder til Miljø og Geosience.
Anskaffelsen er ca. 30 timer om ugen. Delprojektlederen vil indgå i Energinets havmiljø-team og vil deltage i det daglige arbejde og interne projektmøder. Opgaverne spænder vidt fra koordinering med myndigheder, rådgivere og håndtering af borgerhenvendelser mv. Konsulenten refererer i det daglige arbejde til forundersøgelsesprojektlederen for Energiø Nordsø. Arbejdet vil således hovedsageligt omfatte samarbejde med den fagansvarlige for geofysiske og geotekniske forundersøgelser, samt det tekniske design
Konsulent til Miljøvurderinger
Los-Nr.: 3
Delaftale 3: Konsulent til Miljøvurdering.
Anskaffelsen er en fuldtidsressource. Konsulenten forankres i afdelingen ”Miljøvurderinger” og vil deltage i det daglige tekniske arbejde og interne projektmøder. Konsulenten refererer til afdelingslederen for Miljøvurdering og i det daglige arbejde refererer konsulenten også til de relevante projekt- og del-projektledere i opgaver relateret til udbygning af havvind i Danmark.
Los-Nr.: 4
Delaftale 4: Konsulent til Miljøvurdering
Anskaffelsen er en fuldtidsressource. Konsulenten forankres i afdelingen ”Miljøvurderinger” og vil deltage i det daglige tekniske arbejde og interne projektmøder. Konsulenten refererer til afdelingslederen for Miljøvurdering og i det daglige arbejde refererer konsulenten også til de relevante projekt- og delprojektledere i opgaver relateret til udbygning af havvind i Danmark.
Los-Nr.: 5
Delaftale 5: Konsulent til Miljøvurdering.
Konsulent til Rettigheder
Los-Nr.: 6
Delaftale 6 – Konsulent til Rettigheder.
Anskaffelsen er en fuldtidsressource. Konsulenten får et selvstændigt job i en dynamisk afdeling, hvor de varetager en vigtig opgave i rettighedserhvervelsen rettet mod vores landanlæg.
Los-Nr.: 7
Delaftale 7 – Konsulent til Rettigheder.