Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Lieferungen - 72267-2023
Rumänien-Târgu Mureș: Dieselkraftstoff
2023/S 025-072267
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Lieferauftrag
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Achiziţionarea de carburanţi auto pe bază de carduri, necesari funcționării parcului auto şi a utilajelor din dotarea Consiliului Judeţean Mureş
Referenznummer der Bekanntmachung: 57/Anexa A/4322980/2022
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
09134200 Dieselkraftstoff
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Obiectul acordului- cadru îl constituie „Achiziţionarea de carburanţi auto pe bază de carduri” .
Autoritatea contractantă a stabilit atribuirea achiziției de carburanţi auto pe 2 (două) loturi distincte.
Serviciul administrativ-intervenții şi Serviciul Deservire Aprovizionare în cadrul cărora funcţionează respectivele autoturisme, autoutilitare, utilaje şi scule care funcţionează pe bază de carburanţi au estimat pentru o perioadă de 24 de luni un necesar total estimat de 23.000 litri de benzină standard - lot 1 , şi 160.000 litri de motorină standard - lot 2. Combustibilul va fi achiziționat de bază de carduri, din care un număr de 4 carduri vor permite achiziționarea de motorină de calitate superioară, precum și un card pentru benzină superioară.
Vor fi emise un număr de 39 de carduri, după cum urmează: 35 carduri pe număr de mașină, 4 carduri alimentare recipient, precum si 7 carduri de rezervă, acestea din urmă în funcție de solicitarea achizitorului. În cazul epuizării cantității de combustibil estimat, aceasta poate fi suplimentată cu un procent de 20% , la solicitarea achizitorului, prin notificarea prealabilă a furnizorului.
Ofertele pot fi depuse pentru unul sau pentru ambele loturi.
Se va încheia câte un acord- cadru, si maxim 2 contracte subsecvente pentru fiecare lot în parte.
După aplicarea criteriului de atribuire pentru fiecare lot în parte, autoritatea contractantă își rezervă dreptul de a atribui cele 2 (două) loturi aceluiași ofertant.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 19
Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar, complet și fără ambiguități tuturor solicitărilor de clarificări prin publicarea răspunsurilor în Secțiunea „Listă clarificări, notificări și decizii" aferentă anunțului de participare, în a 12-a zi inainte de termenul limită stabilit în Anunțul de participare pentru depunerea ofertelor, cu condiția transmiterii solicitării de clarificări în timp util.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: ja
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Lotul 2.-Achiziţionarea de carburanţi auto- Motorină - pe bază de carduri
Los-Nr.: 2
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Obiectul contractului îl constituie „Achiziţionarea de carburanţi auto - Motorină - pe bază de carduri” prin alimentarea direct din staţiile de distribuție ale furnizorului a autovehiculelor și utilajelor din dotarea Consiliului Judeţean Mureş, , conform prevederilor caietului de sarcini.
Cardurile vor fi livrate la sediul Consiliului Județean Mureș din Tîrgu Mureş, Piaţa Victoriei nr.1, județul Mureș.
Cantitatea maxima acordului cadru pentru Lotul 2. Achiziţionarea de carburanţi auto - Motorină- pe bază de carduri este de 160000 litri
Cantitatea maximă care face obiectul celui mai mare contract subsecvent pentru lotul nr. 2 este de 80000 litri, respectiv 880.000,00 lei fără TVA.
Autoritatea contractantă estimează ca pe întreaga perioadă de valabilitate a acordului cadru se vor încheia 2 (două) contracte subsecvente pentru lotul 2.
Valoarea estimată a acordului cadru fără TVA este între: minim: 880000 lei și maxim: 1760000 lei.
Durata acordului cadru: 24 luni de la data încheierii.
Durata de execuție a contractelor subsecvente atribuite în baza acordului cadru este de 12 luni conform prevederilor din modelul de contract.
Numărul de carduri care trebuie livrate: Conform Caietului de sarcini.
Lotul 1. Achiziţionarea de carburanţi auto - Benzină fără plumb - pe bază de carduri
Los-Nr.: 1
09132100 Bleifreies Benzin
Obiectul contractului îl constituie „Achiziţionarea de carburanţi auto - Benzină fără plumb - pe bază de carduri” prin alimentarea direct din staţiile de distribuție ale furnizorului a autovehiculelor și utilajelor din dotarea Consiliului Judeţean Mureş, conform prevederilor caietului de sarcini.
Cantitatea maxima acordului cadru pentru Lotul 1. Achiziţionarea de carburanţi auto - Benzină fără plumb - pe bază de carduri este de 23000 litri
Cantitate estimată maximă a celui mai mare contract subsecvent este de 11500 litri, respectiv 103.500,00 lei fără TVA.
Autoritatea contractantă estimează ca pe întreaga perioadă de valabilitate a acordului cadru se vor încheia 2 (două) contracte subsecvente pentru lotul 1.
Valoarea estimată a acordului cadru fără TVA este între: minim: 103.500,00 lei și maxim: 207.000,00 lei.