Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Städtjänster i samhällsförvaltningens lokaler
Referenznummer der Bekanntmachung: UH-2022-056
II.1.2)CPV-Code Hauptteil90900000 Reinigungs- und Hygienedienste
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Härnösands kommun avser att teckna avtal med en leverantör för städtjänster av två lokaler där samhällsförvaltningens verksamhet bedrivs. Avtalet omfattar att Leverantören ansvarar för den totala städningen så att angivna lokaler hos Beställaren, från golv till tak, regelbundet hålls rena och fräscha. Leverantören har ansvar för den dagliga städningen/regelmässig städning, storstädning, golvvård och fönsterputs. Utförandet av tjänsten kommer att stämmas av mot en uppsatt målbild och Beställaren och Leverantör ska aktivt samarbeta för att nå denna målbild.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)90900000 Reinigungs- und Hygienedienste
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Avtalet omfattar att Leverantören ansvarar för den totala städningen så att angivna lokaler hos Beställaren, från golv till tak, regelbundet hålls rena och fräscha. Leverantören har ansvar för den dagliga städningen/regelmässig städning, storstädning, golvvård och fönsterputs. Utförandet av tjänsten kommer att stämmas av mot en uppsatt målbild och Beställaren och Leverantör ska aktivt samarbeta för att nå denna målbild.
72458-2023 - ResultatSverige-Härnösand: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: UH-2022-056
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösands kommun avser att teckna avtal med en leverantör för städtjänster av två lokaler där samhällsförvaltningens verksamhet bedrivs. Avtalet omfattar att Leverantören ansvarar för den totala städningen så att angivna lokaler hos Beställaren, från golv till tak, regelbundet hålls rena och fräscha. Leverantören har ansvar för den dagliga städningen/regelmässig städning, storstädning, golvvård och fönsterputs. Utförandet av tjänsten kommer att stämmas av mot en uppsatt målbild och Beställaren och Leverantör ska aktivt samarbeta för att nå denna målbild.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen