Sosiaalipalvelut ja muut erityispalvelut – hankintasopimukset
Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Sijaisten hankinta ikäihmisten ja vammaisten hoivakoteihin ja kotihoitoon
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi85000000 Terveyspalvelut ja sosiaalitoimen palvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Hoito- ja hoivahenkilöstön hankinta hoivakotien ja kotihoidon sijaisuuksiin vuodelle 2022. Sopimusta voidaan jatkaa yhdellä optiovuodella, jolloin sopimus siirtyy hyvintointialueelle.
Hankinnan kohteena on sijaistyövoiman hankinta hoito- ja hoivatehtäviin ikäihmisten ja vammaisten palveluihin. Hämeenlinnan kaupunki hankkii hoito- ja hoivahenkilökuntaa koti- ja asumispalveluihin erilaisiin sijaisuuksiin ja muihin tilapäisiin tarpeisiin. Henkilökuntaa tarvitaan sekä Hämeenlinnan kantakaupungin sekä pitäjien (Lammi, Tuulos, Hauho, Kalvola, Renko)alueella. Palveluntuottaja voi tehdä useamman päivän työjaksoja, yksittäisiä työvuoroja tai tunteja. Työvuoroja ja työtehtäviä voidaan räätälöidä tilaajan tarpeen ja palveluntuottajan työmahdollisuuksien ja ammatillisen osaamisen mukaan.
Hankintasopimus ei sisällä määräostovelvoitetta. Palveluntuottajalla ei ole yksinoikeutta palveluiden tuottamisessa. Hankintasopimuksen kohteena olevia palveluita on oikeus hankkia vähäisissä määrin myös muualta kuin palveluntuottajalta. Tilaaja pidättää itsellään oikeuden tilata hankintasopimuksen kohteena olevia palveluita toiselta palveluntuottajalta, jos hankintasopimuksen palveluntuottajalla ei ole tarjota sopivia tai soveltuviapalveluita yksittäistapauksissa.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvoArvo ilman alv:tä: 500 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: kyllä
Tarjoukset voivat koskea kaikkia osia
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)85000000 Terveyspalvelut ja sosiaalitoimen palvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
ks. tarjouspyyntöasiakirjat