Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Dienstleistungen - 72657-2023
Dänemark-Kopenhagen: Dienstleistungen des Sozialwesens
2023/S 025-072657
Auftragsbekanntmachung
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Udbud af kørekort (B) til ledige borgere i Jobcenter København
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
85310000 Dienstleistungen des Sozialwesens
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Beskæftigelses- og Integrationsudvalget har den 19. april 2022 godkendt, at Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen påbegynder arbejdet med udbud af ordinære kørekort til ledige (B).
Indeværende udbud omhandler uddannelse af ledige borgere til at få kørekort (B) jf. lov om en aktiv beskæftigelsesindsats[1] (LAB) § 91 - Øvrig vejledning og opkvalificering.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 17 556 000.00 DKK
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
80411000 Ausbildung in Fahrschulen
80411200 Erteilung von Fahrstunden
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Et køb af et kørekort (B) under rammeaftalen, der indgås ved indeværende udbud, omhandler uddannelse af en borger til at tage kørekort kategori B - Almindelig personbil jf. bekendtgørelse om kørekort (BEK nr. 1843 af 22/09/2021) og borgerens aflæggelse af statslige prøver som led heri.
Der estimeres årligt behov for at købe mellem 70 - 120 kørekort (B).
Estimering af Ordregivers købsramme er baseret på Jobcenter Københavns tidligere køb af kørekort (B) på ca. 1,5 mio. kr. om året og tillæg jf. Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens vejledning. Den estimerede købsramme for køb af kørekort (B) forventes på den baggrund at udgøre op til ca. 7,5 mio. kr. i den 4-årige periode 1. september 2023 - 31. august 2027.
Den estimerede købsramme tager ikke højde for evt. kommende ændringer i lovgivningen på beskæftigelsesområdet, og/eller ændringer i de politiske prioriteringer for anvendelse af kørekort (B) i indsatsen for ledige borgere i Københavns Kommune.
Den maksimale købsramme for køb af kørekort (B) fastsættes på den baggrund til 17,56 mio. kr. i den 4-årige periode 1. september 2023 - 31. august 2027.
Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen garanterer ikke nogen minimumsomsætning i forbindelse med udbuddet.