Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Bauleistung - 72726-2023
Rumänien-Târgu Jiu: Bauarbeiten für Rohrleitungen
2023/S 025-072726
Auftragsbekanntmachung – Sektoren
Bauauftrag
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
CL 20 - Proiectare si executie lucrari la surse, STAP, rezervoare - Tismana si Pestisani
Referenznummer der Bekanntmachung: 20415711/2022/I/24
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
45231100 Bauarbeiten für Rohrleitungen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Lucrările de constructie pentru proiectarea si executia de lucrari pentru „CL20 - Proiectare si executie lucrari la surse, STAP, rezervoare - Tismana si Pestisani”, includ:
Sector 1: Sistem de alimentare cu apa Tismana
Obiect 1.1 – Reabilitare sursa de apa Tismenita
Obiect 1.2 – Retehnologizare STAP Tismana
Obiect 1.3 – Reabilitare rezervoare V=2x200mc Celei
Obiect 1.4 – Reabilitare rezervoare V=1x200mc, 1x300mc Ruseata
Obiect 1.5 – Integrare in SCADA rezervor V=500mc STAP Tismana
Sector 2: Sistem de alimentare cu apa Sohodol
Obiect 2.1 – Reabilitare sursa Sohodol
Obiect 2.2 – Statie de clorinare noua pentru localitatea Sohodol
Obiect 2.3 – Realizare rezervor de inmagazinare nou V=75mc
Sector 3: Sistem de alimentare cu apa Pestisani
Obiect 3.1 – Realizare racord la aductiunea Vaja-Runcu
Obiect 3.2 – Realizare statie de tratare noua Pestisani
Obiect 3.3 – Realizare statie de clorinare noua Borosteni
Obiect 3.4 – Reabilitare rezervoare de inmagazinare V=2x1000mc
Obiect 3.5 – Realizare rezervor de inmagazinare nou V=100mc
Durata de executie pentru toate sectoarele - 30 luni
Lucrarile consta in:
a) Proiectul tehnic detaliat pentru obiectivele de investitie descrise in Caietul de Sarcini. Proiectul va include printre altele toate documentele necesare (dupa cum ar fi memorii, desene, calcule etc.) pentru elaborarea Proiectului Tehnic in conformitate cu legislatia nationala si orice documentatie necesara pentru obtinerea autorizatiilor de constructie.
b) Elaborarea documentatiei necesare obtinerii autorizatiilor si avizelor necesare executiei
c) Lucrari de constructie
d) Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice
e) Testare si punere in functiune
f) Acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Garantie, atunci cand este necesar
g) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie de 36 luni
h) Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului
Durata prevazuta la Sectiunea II.2.7, reprezinta perioada de executie a lucrarilor si nu cuprinde perioada de Garantie de 1095 zile
Numarul de zile până la care Operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor / candidaturilor este de 19 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare astfel:
- in a 25- a zi inainte de data limita de depunere a solicitarile de clarificari depuse cu 34 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor;
- in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a solicitarile de clarificari depuse cu 19 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 9 619 374.31 RON
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Cantitatea totală sau domeniul:
Lucrărileprivindproiectarea si executia de lucrari includ:
-Activitatile de proiectare fac referire la proiectul tehnic detaliat. Proiectul va include printrealtele toate documentele necesare (dupa cum ar fi memorii, desene, calcule etc.) pentru elaborarea
-Proiectului Tehnic in conformitate cu legislatianationala si oricedocumentatienecesara pentru obtinereaautorizatiilor de constructie.
-Elaborarea documentatiei necesare obtinerii autorizatiilor si avizelor necesare executiei
Lucrari de constructie pentru:
Sector 1: Sistem de alimentare cu apa Tismana, pentru care s-au propus urmatoarele lucrari:
• Sursa de apa
- Obiect 1.1 – Reabilitare sursa de apa Tismenita
• Facilitati de tratare
- Obiect 1.2 – Retehnologizare STAP Tismana
• Rezervoare de inmagazinare:
- Obiect 1.3 – Reabilitare rezervoare V=2x200mc Celei
- Obiect 1.4 – Reabilitare rezervoare V=1x200mc, 1x300mc Ruseata
- Obiect 1.5 – Integrare in SCADA rezervor V=500mc STAP Tismana
Sector 2: Sistem de alimentare cu apa Sohodol, pentru care s-au propus urmatoarele lucrari:
- Obiect 2.1 – Reabilitare sursa Sohodol
- Obiect 2.2 – Statie de clorinare noua pentru localitatea Sohodol
- Obiect 2.3 – Realizare rezervor de inmagazinare nou V=75mc
Sector 3: Sistem de alimentare cu apa Pestisani, pentru care s-au propus urmatoarele lucrari:
• Conducte de aductiune/transport
- Obiect 3.1 – Reabilitare aductiune Pestisani si racord noua la aductiunea Vaja
- Obiect 3.2 – Realizare statie de tratare noua Pestisani
- Obiect 3.3 – Realizare statie de clorinare noua Borosteni
- Obiect 3.4 – Reabilitare rezervoare de inmagazinare V=2x1000mc
- Obiect 3.5 – Realizare rezervor de inmagazinare nou V=100mc
Pentru toate obiectivele de investitie mai sus mentionate se vor executa urmatoarele activitati:
- Furnizarea si montarea fitingurilor si armaturilor;
- Realizarea tuturor lucrarilor necesare pentru automatizarea si transmiterea datelor, in SCADA local si SCADA regional
- Testare si punere in functiune
- Monitorizarea functionarii si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de garantie, atunci cand este necesar
- Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie de 36 luni.
- Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului
Durata prevazuta la Sectiunea II.2.7, reprezinta perioada de executie a lucrarilor si nu cuprinde Perioada de Garantie de 1095 zile