Diese Bekanntmachung dient nur der Vorinformation
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Markedsdialog ifm. genudbud af Totalentreprisekontrakt om oprensning af depot ved Høfde 42
II.1.2)CPV-Code Hauptteil45000000 Bauarbeiten
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Region Midtjylland påtænker at gennemføre et udbud af totalentreprisekontrakt om oprensning af depot ved Høfde 42. Udbuddet er et genudbud. Der vil blive foretaget betydelige ændringer af udbudsmaterialet.
Forud for igangsættelse af ovennævnte genudbud ønsker Region Midtjylland at gennemføre en markedsdialog om udvalgte forhold med henblik på at modtage markedets input til det kommende udbudsmateriale.
Dele af udbudsmaterialet offentliggøres i udkast som led i markedsdialogen. Det er centralt for regionen at understrege, at der alene er tale om udkast, der vil blive revideret.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)45112360 Bodensanierungsarbeiten
45112400 Aushubarbeiten
71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
71320000 Planungsleistungen im Bauwesen
90722000 Umweltsanierung
90722200 Dekontaminierung
90732000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Bodenverschmutzung
90732300 Behandlung oder Sanierung von verschmutztem Boden
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Depot ved Høfde 42 opstod tilbage i 1950’erne og 60’erne i forbindelse med Cheminovas udledning af spildevand og deponering af fast affald i klitterne tæt på havet. Forureningen består af mange forskellige stoffer. Hovedforureningskomponenten er insekticidet ethyl-parathion (ca. 70 tons), og derudover findes der i depotet en større mængde kviksølv (ca. 7 tons). Der har gennem tiden været udført forskellige afværgetiltag, bl.a. er depotet delvist afgravet først i 1971, hvor der blev fjernet ca. 1.200 tons forurenet sand og fast affald, og senere i 1981 blev yderligere 5.600 tons forurenet sand bortgravet og deponeret. I løbet af 00’erne blev det konstateret, at forureningen fra depotet stadig sivede ud i Vesterhavet, og forureningen blev derfor undersøgt nærmere. Undersøgelserne ledte frem til, at forureningen i 2006 blev indkapslet med en jernspunsvæg med det formål at forhindre yderligere udsivning af kemikalier. Det samlede afværgeanlæg består af omkransende spunsvæg med overdækkende plast-membran, anlæg til katodisk beskyttelse og kystbeskyttelse.
Formålet med den kommende oprensningsopgave er at fjerne forurening i et sådant omfang, at en restforurening ikke udgør en risiko for menneske og miljø; og reduktionen i forureningsmassen skal have et sådant omfang, at der efterfølgende ikke vil være brug for at drive et anlæg til afværge af depotområdet.
Oprensningen skal foretages ved brug af en termisk oprensningsmetode (in-situ, ex-situ eller en kombination heraf).
Udbuddets offentliggørelse forudsætter politisk godkendelse i Regionsrådet.