Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Surfplattor med tjänster 2023
Referensnummer: KS-2023-12
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4)Kort beskrivning:
Säffle kommun upphandlar surfplattor enligt förfrågningsunderlag.
Upphandlingen avser resultera i avtal med en leverantör för hela vårt behov av surfplattor med operativsystemen Android och IOS, för en period av 24 månader, med förlängningsoption på ytterligare 12+12 månader.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 15 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)30200000 Datorer och datamateriel
30213500 Handdatorer
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Beställaren har ett uppskattat behov per år av:
- ca: 100-150 stycken iOS- plattor med 64Gb (10,2”) wifi
- ca: 50-100 stycken iOS- plattor med 64Gb (10,2”), 4G
- ca: 50-100 stycken iOS- plattor med 64Gb (8,3”) mini wifi
- ca: 50-100 stycken iOS- plattor med 64Gb (8,3”) mini 4G
- ca: 50-100 stycken Androidplattor 64Gb (10,5”) wifi
- ca: 50-100 stycken Androidplattor 64Gb (10,5”) 4G
Kommunen avser upphandla för både administration och skola (ungefär 70 % skola och 30 % administration).
Säffle bostäder AB och Säffle kommunikation AB inräknas i Säffle kommun.
Angivna antal är baserade på statistik och utgör ingen utfästelse från beställaren.