Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:Referenznummer der Bekanntmachung: FM2022-19054
II.1.2)CPV-Code Hauptteil44520000 Schlösser, Schlüssel und Scharniere
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Försvarsmaktens Garnison i Uppsala finns det behov av inköp av både mekaniska lås (varor) och kvalificerade låssmedstjänster (tjänster) såsom installation, underhåll, uppdatering av låssystem m.m.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)44520000 Schlösser, Schlüssel und Scharniere
44521100 Schlösser
44521110 Türschlösser
44521200 Vorhängeschlösser und Sicherheitsketten
98395000 Schlosserdienste
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Försvarsmakten avser tillgodose behovet av mekaniska lås som inkluderar en variation av låsvaror, såsom cylinder, låshus m.m. Varorna namnges och tydliggörs i Bilaga 3 – Prislista i steg 2 i denna upphandling. Utöver varorna så avser Försvarsmakten att tillgodose behovet av kvalificerade tjänster såsom installation/underhåll av mekaniska låssystem i olika byggnader/anläggningar. I steg 2 kommer bilaga två (2) ge en utförlig beskrivning av tjänsterna.
Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mekaniska lås
Referensnummer: FM2022-19054
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44520000 Lås, nycklar och gångjärn
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44520000 Lås, nycklar och gångjärn, 44521100 Lås, 44521110 Dörrlås, 44521200 Hänglås och kedjor, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen