Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Ansökningsinbjudan till Dynamiskt inköpssystem (DIS) för kurser inom IT-området Systemutveckling
Referensnummer: KOM-409560
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod80500000 Utbildningstjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Inom Trafikverket finns ett behov av kurser inom IT-området Systemutveckling och upphandling sker i form av ett Dynamiskt inköpssystem (DIS).
Trafikverket kommer att kvalificera leverantörer som ansöker om att få delta och få en plats i DIS. Vid kommande avrop i DIS avser Trafikverket att i första hand köpa redan befintliga kurser i leverantörens ordinarie kursutbud.
Leverantörer väljer att ansöka om att få kvalificera sig till DIS-området kurser i Systemutveckling. Leverantörer gör sig då tillgänglig att i senare skede ta emot olika typer av avrop på kurser inom området systemutveckling. Leverantörerna väljer sedan själv vilka avrop som besvaras med ett anbud.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 18 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)79632000 Utbildning av personal
80000000 Undervisning och utbildning
80500000 Utbildningstjänster
80511000 Personalutbildning
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.trafikverket.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79632000 Utbildning av personal, 80000000 Undervisning och utbildning, 80500000 Utbildningstjänster, 80511000 Personalutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen