Tjenesteydelser - 384899-2018
Danmark-København: It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
2018/S 169-384899
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Levering, vedligeholdelse, drift, support og videreudvikling af en social- og sundhedsfaglig løsning til Københavns Kommune
II.1.2)Hoved-CPV-kode
72000000 It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
II.1.4)Kort beskrivelse:
Ordregiver ønsker at anskaffe en ny digital Social- og Sundhedsfaglig Løsning. Løsningen skal understøtte arbejdsgange, der styrer opgaver for myndighed og udfører ift. udsatte og handicappede voksne, børn og unge. De daglige opgaver fordelt på 3 borgercentre, Borgercenter Børn og Unge, Borgercenter Voksne og Borgercenter Handicap samt i centrale funktioner i Socialforvaltningen.
Ordregiver ønsker at anskaffe og implementere en fremtidssikret Løsning til at understøtte størstedelen af SOF's kerneopgaver. Det er derfor afgørende, at den kommende Løsning sikrer høj brugervenlighed, ledelsesinformation og sammenhængende kvalitativ sagsbehandling.
Løsningen skal sikre, at ledere og medarbejdere oplever en øget kvalitet og lettelse i deres daglige arbejde, samt at borgerne oplever, at deres møde med forvaltningen er transparent, koordineret og lovmedholdelig.
Tryk her https://permalink.mercell.com/85944862.aspx
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 100 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
72212000 Programmeringsservice i forbindelse med applikationsprogrammel
72212211 Udvikling af programmel til sammenkobling af platforme
72212310 Udvikling af programmel til dokumentoprettelse
72212311 Udvikling af programmel til dokumenthåndtering
72212450 Udvikling af programmel til tidsregnskab eller personalestyring
72212451 Udvikling af programmel til virksomhedsressourceplanlægning
72212482 Udvikling af programmel til business intelligence-formål
72212517 Udvikling af it-programmel
72224100 Planlægning af implementering af et system
72224200 Planlægning af kvalitetssikring af systemer
72226000 Konsulentvirksomhed i forbindelse med afleveringsprøve for basisprogrammel
72230000 Udvikling af kundespecificeret programmel
72240000 Systemanalyse og programmering
72250000 System- og supporttjenester
72253100 Help-desk-tjenester
72253200 Systemsupport
72254000 Programmeltestning
72254100 Systemafprøvning
72260000 Programmelrelaterede tjenester
72262000 Programmeludvikling
72267100 Vedligeholdelse af programmel til informationsteknologi
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Løsningen skal være en digital fremtidssikret platforme for størstedelen af Socialforvaltningens medarbejdere i Københavns Kommune. Dette gælder dels i forhold til opgaveløsningen som myndighed, dels i forhold til konkret udførelse af de bevilligede myndighedsopgaver. Det er vigtigt, at forvaltningens nye digitale Løsning kan understøtte Socialudvalgets vision om en koordineret og transparent indsats over for den enkelte borger. En koordineret indsats, skal sikres gennem én samlet plan til borgeren, kaldet Borgerens Plan. Visionen med Borgerens Plan er at styrke samarbejdet med borgeren om en sammenhængende indsats til gavn for borgerens ønskede udvikling, og hvor alle parter kan samarbejde om og med borgeren - om dennes udviklingsmål.
Løsningen skal understøtte og facilitere kommunens forpligtelser i forhold til den komplekse lovgivning, som området er reguleret af. Løsningen skal dække stort set alle socialfaglige opgaver og arbejdsgange på tværs af udsatte børn og voksne, handicappede børn og voksne i hele kommunen samt den social- og sundhedsfaglige opgaveløsning, der finder sted på mange forskellige døgn- og dagopholdssteder.
Set fra medarbejdernes synspunkt er der behov for den bedst mulige brugeropgavelse, hvad enten medarbejderen løser sine opgaver stationært på et kontor eller mere mobilt tæt på borgeren. Løsningen skal være let at tilgå og effektiv at anvende. Den nye Løsning skal med andre ord frigive tid til kerneopgave samt understøtte, at Socialforvaltningen har en høj kvalitet i opgaveløsningen på myndighedsområdet samt en god styring og dokumentation af de tilbudte myndighedsopgaver overfor borgeren.
Det er vigtigt, at den tilbudte Løsning kan håndtere kommunens volumen, kompleksitet og brugere på flere niveauer. Det, at udføre opgaver i socialforvaltningen i landets hovedstad, betyder en store bredde og dybde i fagligheden og vil naturligt stille særlige krav til den nye digitale Løsning. Forvaltningen ønsker at ensrette arbejdsprocesser ud fra tanken om, "Hvad der kan være fælles skal være fælles". Men der vil være specifikke målgrupper, som har særlige behov for digital understøttelse.
Socialforvaltningens medabejdere besidder samlet en stor faglig viden, som kan være værdifuld for den kommende leverandør. Socialforvaltningen ønsker et godt samarbejde med den kommende leverandør udmøntet i et reelt partnerskab, hvor leverandøren giver forvaltningen den rette digitale understøttelse, men hvor leverandøren kan få adgang til en kunde med store faglige ambitioner med en unik social- og sundhedsfaglig viden.