Der er opstået en fejl, der påvirker den måde, URL'er vises på i bekendtgørelser om e-formularer. Vi arbejder på at løse problemet. Prøv indtil da at fjerne det komma (eller andet særligt tegn), der står sidst i URL'en. Vi beklager ulejligheden.
Tjenesteydelser - 483719-2019
Danmark-Helsinge: Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2019/S 199-483719
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Totalrådgivning - Projekt Troldebakkerne
II.1.2)Hoved-CPV-kode
71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
Gribskov Kommunen ønsker at skabe en ny bydel Troldebakkerne, hvor der kan blive plads til ca. 700 boliger. Området, der skal anvendes, er både privat og kommunalt med et samlet areal på ca. 70 ha. Arealet ligger nord for Helsinge i tæt tilknytning til byen, kommende trinbræt, skole, idrætsanlæg, masser af natur m.v. Den vestlige del af arealet er privat, og de øvrige ca. 35 ha i øst er kommunalt ejet.
Primo 2019 har Gribskov Kommune ladet udarbejde anlægsprogram for nærværende Projekt Troldebakkerne. Projekt Troldebakkerne omfatter de indledende infrastrukturanlæg, der skal til for at skabe den nye bydel på ca. halvdelen af det kommunale areal (hele etape A og en væsentlig del af etape B jf. anlægsprogrammet). Anlægsprogrammet er vedlagt udbuddet i Bilag E • Anlægsprogram.
En mere detaljeret projektbeskrivelse af hvad Projekt Troldebakkerne skal indeholde, og hvad der i den sammenhæng skal ydes af rådgivning, er angivet i vedlagte Bilag B – Projekt- og Ydelsesbeskrivelse.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 3 500 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
71400000 Byplanlægnings- og landskabsarkitektvirksomhed
71320000 Ingeniørmæssig projektering
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Gribskov Kommune ønsker med dette udbud, at indgå kontrakt med Totalrådgiver omkring udførelse af Projekt Troldebakkerne.
Totalrådgivningen er overordnet opdelt i 3 hovedfaser, jf. Rådgiveraftalens pkt. 4 og via henvisninger til Ydelsesbeskrivelserne for Anlæg 2019. Pt. henvises til høringsudkastet, men det er forventningen, at så snart en endelig version af Ydelsesbeskrivelsen for Anlæg er offentliggjort, så vil ordregiver ændre til denne version.
Udbuddet gennemføres via Rip-Software (Byggeweb) under tilbudsnummeret: TN939057A.