Varer - 487893-2018
Danmark-København: Lokalnet
2018/S 213-487893
Udbudsbekendtgørelse
Varer
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Kommunikationsprodukter og -løsninger
Sagsnr.: 50.07
II.1.2)Hoved-CPV-kode
32410000 Lokalnet
II.1.4)Kort beskrivelse:
SKI udbyder en rammeaftale angående levering af kommunikationsprodukter og –løsninger
Der udbydes 3 delaftaler:
- Delaftale 1: Unified Communications- og telefoniprodukter,
- Delaftale 2: Netværksprodukter,
- Delaftale 3: It-sikkerhedsprodukter.
Nærværende udbudte rammeaftale erstatter den nuværende frivillige SKI-aftale 02.07. Fra den 1.1.2020 vil aftalen indgå i det statslige indkøbsprogram, hvorefter aftalen vil skulle dække det statslige indkøbsbehov på området. Staten som helhed er fra 1.1.2020 forpligtet til at anvende rammeaftalen i medfør af cirkulære nr. 9453 af 10.5.2017 om indkøb i staten, inkl. eventuelle senere ændringer til forskriften, der ændrer i/ophæver/erstatter cirkulæret.
Rammeaftalen vil være forpligtende for de kommuner og regioner, som tilslutter sig aftalen. Det fremgår af bilag A, hvilke kommuner og regioner der har forpligtet sig til at anvende rammeaftalen, ligesom der fremgår en oversigt over de øvrige kunder, som kan bruge aftalen frivilligt.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 1 678 780 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på alle delaftaler
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Delaftale 1 Unified Communications- og telefoniprodukter
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
32540000 Centraler
32550000 Telefonudstyr
32570000 Kommunikationsudstyr
32580000 Dataudstyr
48510000 Programpakke til kommunikationsformål
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Rammeaftalen vedrører indkøb af kommunikationsprodukter og –løsninger.
Det udbudte sortiment på delaftale 1 omfatter følgende:
1) Unified Communications/PBX:
— On-premise Unified Communications/PBX,
— Cloudbaseret Unified Communications/PBX,
— IP telefoner og ATA bokse,
— Mobiltelefoner.
2) Omstillingsfunktionalitet:
— Omstillingsfunktionalitet.
3) Kontaktcenterfunktionalitet:
— On-premise Kontaktcenterfunktionalitet,
— Cloudbaseret Kontaktcenterfunktionalitet.
- Videokonference:
— Videokonferenceenheder,
— MCU enheder,
— Cloudbaseret Videokonferencefunktionalitet.
4) Video Overvågning:
— Video Overvågning.
5) Headsets:
— Trådede Headsets,
— Trådløse Headsets.
6) DECT:
— DECT systemer og terminaler.
7) Management til Unified Communications- og telefoniprodukter:
— Management til UC/PBX,
— Management til Kontaktcenter,
— On-premise Mobile Device Management,
— Cloudbaseret Mobile Device Management.
8) Tilbehør til Unified Communications- og telefoniprodukter:
— Kabler til UC og telefoni,
— Strømforsyninger til UC og telefoni,
— Moduler til UC og telefoni,
— Batterier til UC og telefoni.
9) Licensaftaler til Unified Communications og telefoni;
10) Service- og support til Unified Communications og telefoni;
11) Timebaserede ydelser til Unified Communications og telefoni.
Delaftale 2 Netværksprodukter
Delkontraktnr.: 2
32420000 Netudstyr
48210000 Programpakke til netværk
Det udbudte sortiment på delaftale 2 omfatter følgende:
1) Switche:
— Access Switche,
— Distributionsswitche,
— Core Switche,
— Datacenterswitche,
— Switche til hårde miljøer.
2) Routere:
— WAN Access Routere,
— WAN Core Routere.
3) WiFi:
— WiFi Controllere Appliance,
— Cloudbaserede WiFi Controllere,
— Access Points.
4) Brugervalideringsprodukter:
— BVS Hardware,
— BVS Software.
5) Management af Netværksprodukter:
— Management af Netværksprodukter.
6) Tilbehør til Netværksprodukter:
— Kabler til Netværksprodukter,
— Strømforsyninger til Netværksprodukter,
— Transceivere til Netværksprodukter,
— WiFi Antenner,
— Moduler til Netværksprodukter.
7) Licensaftaler til Netværksprodukter;
8) Service- og support til Netværksprodukter;
9)Timebaserede ydelser til Netværksprodukter.
Delaftale 3 It-sikkerhedsprodukter
Delkontraktnr.: 3
48700000 Værktøjsprogrampakke
Det udbudte sortiment på delaftale 3 omfatter følgende:
1) Security Appliances:
— Firewalls.
2) Intrusion, Detection and Prevention Systems:
— Hardware Appliance til IDPS,
— Software baseret IDPS.
3) DDOS protection:
— DDOS funktionalitet.
4) Security Information and Event Management:
— SIEM Software.
5) Load Balancer:
— Load Balancing.
6) Endpoint Protection:
— Endpoint Protection.
7) Management af It-sikkerhedsprodukter:
— Management af Security Appliances.
8) Tilbehør til It-sikkerhedsprodukter:
— Kabler til It-sikkerhedsprodukter,
— Strømforsyning til It-sikkerhedsprodukter,
— Transceivere til It-sikkerhedsprodukter,
— Moduler til It-sikkerhedsprodukter.
9) Licensaftaler til It-sikkerhedsprodukter;
10) Service- og support til It-sikkerhedsprodukter;
11) Timebaserede ydelser til It-sikkerhedsprodukter.