Bygge og anlæg - 16980-2022
Submission deadline has been amended by:  83762-2022
Danmark-Skanderborg: Installation af belysning og elektriske signalanlæg
2022/S 010-016980
Udbudsbekendtgørelse
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
VEJBELY22 Renovering af vejbelysning
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45316000 Installation af belysning og elektriske signalanlæg
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet omfatter renovering af eksisterende vejbelysningsanlæg i 2 driftsområder i Vejdirektoratet, hhv. Nord og Øst. Der udbydes en delkontrakt for hvert område.
I begge driftsområder udskiftes armaturer samtidig med opgradering til klasse II.
I driftsområde Øst skal der desuden nedtages master.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 8 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på alle delaftaler
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Renovering ND 2022
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45316100 Installation af udstyr til udendørsbelysning
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Projektering af belysningsanlæg
Udskiftning af armaturer
Udskiftning af masteindsatse med transientbeskyttelse
Mængder fremgår af udbudsmaterialet.
Renovering OD 2022
Delkontraktnr.: 2
Nedtagning af master til længdekædeanlæg på motorvej.
Opsætning af master til erstatning af længdekædeanlæg på motorvej
Nedgravning af kabel til nye master på motorvej.