Denne bekendtgørelse er kun vejledende
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Høring af udbudsmateriale vedr. udbud af teleradiologiske ydelser (beskrivelser af billedmateriale fra røntgen, MR og CT)
Sagsnr.: 1-23-4-72-23-22
II.1.2)Hoved-CPV-kode85150000 Tjenester i forbindelse med billeddiagnostik
II.1.4)Kort beskrivelse:
Formålet med nærværende forhåndsmeddelelse er at inddrage markedet i det kommende udbud af teleradiologiske ydelser (beskrivelser af billedmateriale fra røntgen, MR og CT), og der ønskes derfor en tilbagemelding på det foreløbige udbudsmateriale, herunder kravspecifikationen, prislisten, krav til teknisk set-up og udkast til kontrakt.
Tilbudsgiver kan med fordel indledningsvist orientere sig i dokumentet "Høringsbrev til høringsark". Kommentarer til udbudsmaterialet bedes afgives i dokumentet "Høringsark til leverandørbeskrivelser".
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)85150000 Tjenester i forbindelse med billeddiagnostik
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Formålet med det kommende udbud er at sikre de offentlige afdelinger og patienterne en kort ventetid til svar på scanninger og derved sikre overholdelse af behandlings- og udredningsfristen. Regionen ønsker derfor at indgå samarbejdsaftale med et eller flere privathospitaler, klinikker, speciallæger eller lignende, der kan udføre beskrivelser inden for 24 timer eller 72 timer (afhængig af bestillingen)
Den anslåede samlede mængde af rammeaftalen i Kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er 40.000 teleradiologiske ydelser. Den maksimale mængde af rammeaftalen i Kontraktens løbetid (inkl. eventuelle forlængelser) er dog 60.000 teleradiologiske ydelser.