Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Levering af flyttetjenester i forbindelse med kontorer, laboratorier og andet udstyr ved Det Fælles Forskningscenter — anlægsområde Ispra — Italien
Sagsnr.: JRC/IPR/2019/OP/0168
II.1.2)Hoved-CPV-kode98392000 Tjenesteydelser i forbindelse med forflytning
II.1.4)Kort beskrivelse:
Det fælles forskningscenters (JRC) Ispra-anlægsområde dækker et areal på 166 hektar og består af ca. 210 bygninger. De særlige aktiviteter, der udføres ved JRC, forudsætter en løbende tilpasning af strukturer og organisation med hyppige flytninger af personer og ejendom internt på anlægget. Denne kontrakt omfatter flytning (inklusive eventuel afmontering og genmontering) af kontorer, laboratorier og små værksteder.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 900 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)98392000 Tjenesteydelser i forbindelse med forflytning
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Levering af flyttetjenester i forbindelse med kontorer, laboratorier og andet udstyr ved Det Fælles Forskningscenter — anlægsområde Ispra — Italien.
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Provision of removal services for offices, laboratories and other equipment at the Joint Research Centre – Ispra site – Italy
Reference number: JRC/IPR/2019/OP/0168
II.1.2)Main CPV code98392000 Relocation services
II.1.4)Short description:
The Joint Research Centre (JRC) – Ispra site – covers an area of 166 hectares, and comprises of approximately 210 buildings. The particular activities performed at the JRC require continual adaptation of its facilities and organisation, entailing the frequent movement of persons and property within the site. This contract involves removal services (including any dismantling and reassembly) for offices, laboratories and small workshops.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 900 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)98392000 Relocation services
II.2.4)Description of the procurement:
Provision of removal services for offices, laboratories and other equipment at the Joint Research Centre – Ispra site – Italy.
Italija-Ispra: Zagotavljanje selitvenih storitev za pisarne, laboratorije in drugo opremo v Skupnem raziskovalnem središču, lokacija Ispra, Italija
2019/S 042-094247
Pravna podlaga:
Uredba (EU, Euratom) št. 2018/1046
II.1)Obseg naročila
II.1.1)Naslov:
Zagotavljanje selitvenih storitev za pisarne, laboratorije in drugo opremo v Skupnem raziskovalnem središču, lokacija Ispra, Italija
Referenčna številka dokumenta: JRC/IPR/2019/OP/0168
II.1.2)Glavna koda CPV98392000 Selitvene storitve
II.1.4)Kratek opis:
Skupno raziskovalno središče (JRC) na lokaciji Ispra pokriva območje 166 hektarjev ter obsega približno 210 stavb. Določene dejavnosti, ki se izvajajo v JRC, zahtevajo stalno prilagajanje sredstev in organizacije te institucije, s čimer so povezane pogoste selitve oseb in premoženja znotraj lokacije. To naročilo zajema selitvene storitve (vključno z demontažo in montažo) za pisarne, laboratorije in male delavnice.
II.1.5)Ocenjena skupna vrednostVrednost brez DDV: 900 000.00 EUR
II.1.6)Informacije o sklopihNaročilo je razdeljeno na sklope: ne
II.2)Opis
II.2.2)Dodatna(-e) koda(-e) CPV98392000 Selitvene storitve
II.2.4)Opis javnega naročila:
Zagotavljanje selitvenih storitev za pisarne, laboratorije in drugo opremo v Skupnem raziskovalnem središču, lokacija Ispra, Italija.