Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Copernicus-støtte til gruppen for jordobservationer for global landbrugsovervågning (GEOGLAM)
Sagsnr.: JRC/IPR/2020/OP/0303
II.1.2)Hoved-CPV-kode77100000 Tjenesteydelser inden for landbrug
II.1.4)Kort beskrivelse:
Rammeaftalen har til formål at indføre Copernicus-støtte til gruppen for jordobservationer for global landbrugsovervågning (GEOGLAM — Group on Earth Observations Global Agricultural Monitoring — http://earthobservations.org/geoglam.php). Hovedformålet er styrkelse af nationale og regionale landbrugsovervågningssystemer i GEOGLAM-partnerlande ved tilgængeliggørelse af basisprodukter til overvågning af afgrøder, der er baseret på Sentinel-data, og som supplerer de eksisterende produkter fra Copernicus-Landovervågningstjenesten.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 2 000 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)77100000 Tjenesteydelser inden for landbrug
73000000 Forsknings- og udviklingsvirksomhed og hermed beslægtet konsulentvirksomhed
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Copernicus-støtte til gruppen for global overvågning af jordobservationer (GEOGLAM).
Rechtsgrundlage:
Verordnung (EU, Euratom) Nr. 2018/1046
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
COPERNICUS-Unterstützung der Gruppe für Erdbeobachtungen Globale landwirtschaftliche Überwachung (GEOGLAM)
Referenznummer der Bekanntmachung: JRC/IPR/2020/OP/0303
II.1.2)CPV-Code Hauptteil77100000 Dienstleistungen im Bereich Landwirtschaft
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Ziel des Rahmenvertrags ist die Bereitstellung der Copernicus-Unterstützung für GEOGLAM (Group on Earth Observations Global Agricultural Monitoring — http://earthobservations.org/geoglam.php). Das Hauptziel besteht darin, die landwirtschaftlichen Überwachungssysteme auf nationaler und subnationaler Ebene in den GEOGLAM-Partnerländern zu stärken, indem Basisprodukte für die Ernteüberwachung auf der Grundlage von Sentinel-Daten zur Verfügung gestellt werden, die die bestehenden globalen Copernicus-Landdienstleistungsprodukte ergänzen.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 2 000 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)77100000 Dienstleistungen im Bereich Landwirtschaft
73000000 Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Copernicus-Unterstützung für die Gruppe für Erdbeobachtungen Globale landwirtschaftliche Überwachung (GEOGLAM).