II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af visiteret kørsel i Holbæk Kommune 2023
II.1.2)Hoved-CPV-kode60000000 Transporttjenester (ikke affaldstransport)
II.1.4)Kort beskrivelse:
Holbæk Kommune udbyder befordring af ca. 580 visiterede borgere, hvor oplægget er samkørsel af flere borgere i samme rute, til samme destination. Udbuddet omhandler befordring af følgende borgere (herefter kaldt brugere):
.
1. Børn, unge og voksne med specielle behov. Befordringen sker til og fra specialinstitutioner, såsom børnehaver, skoler, beskyttede værksteder og dagtilbud
2. Børn til den almene folkeskole
3. Ældre til dagcentre mv.
Brugerne skal køres fra bopæl (eller anden afhentningsadresse) til institution og retur. Flere af brugerne har et varieret kørselsbehov og der vil også være brugere bosiddende i andre kommuner på Sjælland. Brugere, adresser, kørselsdage, tidspunkter med videre vil i kontraktperioden ikke være statiske. For uddybende beskrivelse af de relevante forhold, herunder de krav ydelserne skal opfylde, henvises til udbudsmaterialet.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 106 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på alle delaftaler
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Delaftale 1 - Ladegårdsskolen og Kikhøj
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)60130000 Specialiseret personbefordring ad vej
60140000 Persontransport, ikke rutekørsel
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Befordring til specialinstitutioner
Delaftale 2 - Center for Specialundervisning (CSU)
Delkontraktnr.: 2
Delaftale 3 - Hjortholmskolen
Delkontraktnr.: 3
Delaftale 4 - Spiretårnet Specialbørnehave
Delkontraktnr.: 4
Delaftale 5 - Undløse Skole- og Behandlingshjem
Delkontraktnr.: 5
Delaftale 6 - Jobbasen & Solgården
Delkontraktnr.: 6
Delaftale 7 - Tuse og Udby Skole
Delkontraktnr.: 7
Befordring til den almene folkeskole
Delaftale 8 - Nr. Jernløse, Knabstrup og Undløse Skole
Delkontraktnr.: 8
Delaftale 9 - Bjergmarksskolen og Bramsnæsvig Specialskole
Delkontraktnr.: 9
Delaftale 10 - Absalonskolen
Delkontraktnr.: 10
Delaftale 11 - Kildebjergskolen
Delkontraktnr.: 11
Delaftale 12 - Svinninge Skole og Gislinge Skole
Delkontraktnr.: 12
Delaftale 13 - Tølløse Skole
Delkontraktnr.: 13
Delaftale 14 - Ugerløse, Stestrup og St. Merløse Skole
Delkontraktnr.: 14
Delaftale 15 - Dagcenter Samsøvej og Fjordstjernen
Delkontraktnr.: 15
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet: II.2.5)TildelingskriterierPrisen er ikke det eneste tildelingskriterium og alle kriterier er udelukkende anført i udbudsdokumenterne
Delaftale 16 - Elmelunden Dagcenter
Delkontraktnr.: 16
Delaftale 17 - Byparken Svinninge
Delkontraktnr.: 17
Delaftale 18 - Tysingehave Dagcenter
Delkontraktnr.: 18