Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
2019/S 053-123121
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af E2006 Dæmninger Ring og Remkolde
Sagsnr.: Ringsted-Femern Banen, E2006
II.1.2)Hoved-CPV-kode45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.1.4)Kort beskrivelse:
I overensstemmelse med reglerne i direktiv 2014/25/EU (Forsyningsvirksomhedsdirektivet implementeret ved bekendtgørelse nr. 1624 af 15.12.2015 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester) og i henhold til kvalifikationsordning for entreprenørvirksomheder med nummer 2016/S 240-437945 om Bygge- og Anlægsarbejder i forbindelse med jernbane har Banedanmark udbudt en kontrakt om udførelse af pæledæk i forbindelse med E2006 Dæmninger Ring og Remkolde, som er en del af Ringsted-Femern Banen.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Arbejderne består i hovedtræk af udførelse af 2 pæledæk og etablering af ny sporkasse på Sjælland ved henholdsvis Ring og Remkolde, hvor Ring er syd for Næstved, og Remkolde er nord for Vordingborg. Udover udførelse af pæledæk skal der ved Ring udføres en stitunnel under banen samt en trampesti. På visse lokaliteter ved Ring skal der ligeledes udføres planumsudvidelser/grøftearbejder.