Bygge og anlæg - 124534-2020
Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
2020/S 052-124534
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Sikringsprojekt sporfornyelse og hastighedsopgradering Hobro – Aalborg
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.1.4)Kort beskrivelse:
På den dobbeltsporede banestrækning fra Hobro til Aalborg udføres der en delvis udskiftning af skinner og sveller, ballastrensning på hele strækningen og delvis ny sporkasse, samt afvandingsarbejder. På grund af hastighedsopgradering siderykkes sporene en del på enkelte lokaliteter. Herudover er der en række arbejder ifm broer og stenkister.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet: