Denne bekendtgørelse er kun vejledende
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Markedsundersøgelse om sikkerhedsbilagene i UFST’s kontraktparadigme for drift, vedligeholdelse og videreudvikling af IT-systemer (IDA)
II.1.2)Hoved-CPV-kode72000000 It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
II.1.4)Kort beskrivelse:
UFST vil gerne i dialog med markedet om sikkerhedsbilagene i UFST’s kontraktparadigme for drift, vedligeholdelse og videreudvikling af IT-systemer (IDA). Det primære formål med denne markedsundersøgelse er at undersøge, hvorvidt regulering i bilagene kan forbedres. Temaerne i markedsundersøgelsen vil bl.a. være costdrivere på sikkerhedsområdet, samt hvordan sikkerhedsreguleringen kan gøres lettere at arbejde med operationelt.
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)72200000 Programmering af software og konsulentvirksomhed
72220000 Konsulentvirksomhed i forbindelse med systemer og teknik
72222000 Strategisk gennemgang og planlægning af informationssystemer eller -teknologi
72222300 Tjenesteydelser i forbindelse med informationsteknologi
72223000 Gennemgang af behov for informationsteknologi
72245000 Systemanalyse og programmering på kontraktbasis
72251000 Retablering efter katastrofe
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Når UFST gennemfører genudbud af drift, vedligeholdelse og videreudvikling af specialudviklede IT-systemer, benyttes det generiske kontraktparadigme, ”IDA”. UFST gennemførte ultimo 2017 en bred markedsundersøgelse om IDA-paradigmet med henblik på at undersøge, hvorvidt paradigmet generelt kunne forbedres, og ultimo 2018 endnu en markedsundersøgelse specifikt om reguleringen vedr. ”Transition Ind”-fasen i kontrakten. UFST arbejder kontinuerligt på at opdatere og optimere IDA-paradigmet, og er derfor fortsat interesseret i at komme i yderligere dialog med markedet om IDA-paradigmet.
UFST har i øjeblikket særligt fokus på at forbedre reguleringen vedr. sikkerhed i kontrakten. UFST ønsker bl.a. leverandørmarkedets inputs til, hvilke sikkerhedskrav, der er særligt fordyrende og/eller eventuelt kan afholde en leverandør fra at byde på en kontrakt, hvordan sikkerhedsreguleringen kan gøres lettere at arbejde med operationelt, samt hvordan man kan stille sikkerhedskrav, der i højere grad egner sig til cloud. UFST ønsker derfor at gennemføre en markedsundersøgelse specifikt om sikkerhedsbilagene, ”Bilag 6.a (Sikkerhed - generelt)” og ”Bilag 6.b (Sikkerhed - Systemspecifikt)”. UFST har udarbejdet et spørgetema om kontraktbilagene.