II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af klimavenlige slidlag 2023 III
II.1.2)Hoved-CPV-kode45233200 Diverse belægningsarbejder
II.1.4)Kort beskrivelse:
Nærværende udbud omfatter 7 selvstændige entrepriser, der er benævnt og omfatter følgende strækninger:
1) ENTREPRISE 13: Hldv. 704, km 37,200 – 39,940, ved Korinth.
2) ENTREPRISE 14: Hldv. 451, km 12,087 – 15,687, ved Vittrup.
3) ENTREPRISE 16: Hldv. 322, km 12,918 – 19,766, ved Arrild.
4) ENTREPRISE 17: M30, km 104,629 – 109,140 h.s., inkl. 2 ramper ved TSA45 h.s., ved Farø.
5) ENTREPRISE 18: Hldv. 142, km 7,785 – 9,875, inkl. rundkørsel, og km 11,720 – 13,675, ved Lyngerup.
6) ENTREPRISE 72: Hldv. 451, km 4,675 - 8,635 h.s. og km 2,260 – 9,750 v.s. (cykel-sti), ved Hundelev.
7) ENTREPRISE 73: Hldv. 407, km 60,578 – 62,012 h.s. og v.s., inkl. ramper (cykelsti), ved Viborg
Se i øvrigt nærmere om entreprisen i SAB-TEK.
Der henvises til udbudsmaterialet for en mere detaljeret beskrivelse af entreprisens om-fang.
Entrepriserne skal udføres i perioden 1. maj 2023 til 25. august 2023. Se i øvrigt nærme-re i SAB-TEK.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 21 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på alle delaftaler
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
ENTREPRISE 13: Hldv. 704, km 37,200 – 39,940, ved Korinth.
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)45233222 Vejbelægningsarbejde
45233223 Fornyelse af slidlag på kørebaner
45233200 Diverse belægningsarbejder
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
ENTREPRISE 13: Består af udførelse af ny belægning på almindelig hovedlandevej 704 ved Korinth 704 på ca. 2,7 km
ENTREPRISE 14: Hldv. 451, km 12,087 – 15,687, ved Vittrup.
Delkontraktnr.: 2
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)45233200 Diverse belægningsarbejder
45233222 Vejbelægningsarbejde
ENTREPRISE 14: Består af udførelse af ny belægning på almindelig hovedlandevej 451 ved Vittrup på ca. 3,6 km
ENTREPRISE 9: Hldv. 145, km 27,000 – 31,765, ved Sorø.
Delkontraktnr.: 3
ENTREPRISE 16: Består af udførelse af ny belægning på almindelig hovedlandevej 332 ved Arrild på ca. 6,8 km
ENTREPRISE 17: M30, km 104,629 – 109,140 h.s., inkl. 2 ramper ved TSA45 h.s., ved Farø.
Delkontraktnr.: 4
ENTREPRISE 17: Består af udførelse af ny belægning på motorvej 30 ved Farø på ca.4,5 km, inkl. 2 ramper ved TSA45 i højre side
ENTREPRISE 18: Hldv. 142, km 7,785 – 9,875, inkl. rundkørsel, og km 11,720 – 13,675, ved Lyngerup.
Delkontraktnr.: 5
ENTREPRISE 18: består af ny belægning på almindelig hovedlandevej 142, ca. 2 km, inkl. en rundkørsel, og ca. 2 km ved Lyngerup.
ENTREPRISE 72: Hldv. 451, km 4,675 - 8,635 h.s. og km 2,260 – 9,750 v.s. (cykelsti), ved Hundelev.
Delkontraktnr.: 6
Entreprisen er beliggende ved Hundelev, og den omfatter i hovedtræk udførelse af ny belægning på almindelig hovedlandevej 451 ca.4 km og ca. 7,5 km venstre side (cykelsti).
ENTREPRISE 73: Hldv. 407, km 60,578 – 62,012 h.s. og v.s., inkl. ramper (cykelsti), ved Viborg
Delkontraktnr.: 7
ENTREPRISE 73: Udførsel af slidelag på almindelig hovedlandevej 407, ca. 2 km højre side og venstre side inkl. ramper (cykelsti), ved Viborg