II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Offentligt tilgængelige ladepunkter
Sagsnr.: 88.12.00-G01-8-22
II.1.2)Hoved-CPV-kode63712600 Optankning af køretøjer
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbud af koncessioner vedr. levering, etablering og drift af offentligt tilgængeligt ladepunkter til Næstved Kommune.
Tilbudsgiver forpligtes til at levere, etablere og drive ladepunkter på alle adresser, som Tilbudsgiver afgiver tilbud på, inden for den/de delaftaler, som Tilbudsgiver vinder.
Udbuddet gennemføres i henhold til koncessionsdirektivet 2014/23/EU af 26. februar 2014 om tildeling af koncessionskontrakter og BEK nr. 1625 af 15. december 2015 om tildeling af koncessionskontrakter.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 81 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterDenne koncession er opdelt i delkontrakter: ja
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)31158100 Batteriopladere
31680000 Elartikler og tilbehør
31681500 Opladere
45310000 Udførelse af elektriske installationer
51112100 Installation af udstyr til distribution af elektricitet
65310000 Eldistribution
65400000 Andre kilder til energiforsyning og -distribution
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Næstved Kommune ønsker at understøtte den grønne omstilling og den gradvise overgang fra benzin og diesel til el som drivmiddel. I den forbindelse udbydes offentligt tilgængelige ladepunkter på udvalgte adresser i Næstved Kommune.
Nærværende udbud omfatter levering, etablering og drift af offentligt tilgængelige ladepunkter. Infrastrukturen består af offentlige parkeringspladser, der bruges bredt af beboere, handlende, brugere af fritidstilbud og gæster i kommunen.
Ladeklynge 1 indeholder i alt 17 adresser.
Der er metodefrihed for tilbudsgiver, såfremt minimumskriterierne opfyldes. Hvilket betyder, at Tilbudsgiver selv vælger hvilke adresser, som Tilbudsgiver ønsker at afgive tilbud på.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 2
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)65400000 Andre kilder til energiforsyning og -distribution
31158100 Batteriopladere
Ladeklynge 2 indeholder i alt 17 adresser.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 3
Ladeklynge 3 indeholder i alt 17 adresser.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 4
Ladeklynge 4 indeholder i alt 16 adresser.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 5
Ladeklynge 5 indeholder i alt 17 adresser.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 6
Ladeklynge 6 indeholder i alt 17 adresser.