Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Tjenesteydelser - 159667-2023
Danmark-København: PR-virksomhed
2023/S 055-159667
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af bistand til Renoverprisen
II.1.2)Hoved-CPV-kode
79416000 PR-virksomhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
Realdania og Grundejernes Investeringsfond (herefter i fællesskab "Ordregiverne") stiftede i 2013 Renoverprisen med det formål at anerkende renoveringsprojekter, der er med til at vise vejen for, hvordan vi bedst løser den store samfundsmæssige opgave, det er at få opdateret den eksisterende bygningsmasse i Danmark.
Ambitionen med prisen har fra start været at give renovering den synlighed og anerkendelse, som disciplinen fortjener. Ved at fremhæve de mange gode renoveringsprojekter, der findes rundt omkring i Danmark, er det håbet at inspirere til nye og flere renoveringsprojekter, der kommer hele samfundet til gode.
Renoverprisen består af en række aktiviteter, som hvert år kulminerer med en prisfest i september. Den udbudte kontrakt omfatter udførelsen af disse aktiviteter.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 14 400 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
79952000 Tjenesteydelser i forbindelse med arrangementer
71248000 Projektledelse og –dokumentation
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Ordregiverne ønsker at indgå aftale om bistand til navnlig projektledelse, planlæggelse, promovering og afholdelse af Renoverprisen.
Den udbudte kontrakt indgås for en i princippet ubegrænset periode, idet kontrakten dog kan bringes til ophør med tre måneders skriftligt varsel. Ordregiverne allokerer midler til Renoverprisens forberedelse og afvikling for en periode på 3 år ad gangen.
Den anslåede værdi angivet i del II.1.5 og II.2.6 er således ikke et udtryk for hele kontraktens værdi, men et udtryk for de midler ordregiverne har allokeret til den første periode på 3 år.
Varighed i måneder angivet i del II.2.7 er ligeledes heller ikke et udtryk for kontraktens varighed, men et udtryk for hvor lang en periode (3 år) ad gangen, der allokeres midler til.
Den udbudte kontrakt omfatter følgende overordnede aktiviteter, som forventes at skulle leveres hvert år:
▪ Projektledelse og sekretariatsfunktion for Renoverprisen
▪ Indstillings- nominerings- og udvælgelsesproces
▪ Prisfest
▪ Vinderprojekt og specialpris
▪ Website
▪ Nyhedsbrev, PR, sociale medier og markedsføring
▪ Publikation, prisobjekter og plakette
▪ Netværkskommunikation.
Aktiviteterne er yderligere beskrevet i dokumentet "Leverancebeskrivelse".
Ordregiverne fastlægger i kontraktperioden en 'Årlig Økonomiske Ramme' og en 'Tillægsramme' for treårige perioder. For Renoverprisen i årene 2024, 2025 og 2026 er førnævnte økonomiske rammer som følger:
▪ Årlig Økonomisk Ramme: 5 mio. kr. inkl. moms (4.000.000 kr. ex. moms)
▪ Tillægsrammen: 3 mio. kr. inkl. moms (samlet set for den treårige periode) (2.400.000 kr. ex. moms)
Ordregiverne kan inden for de i Leverancebeskrivelsen beskrevne aktiviteter beslutte, at prioriteringen af aktiviteter – inden for den Årlige Økonomiske Ramme – skal ændres. Ordregiverne kan altså beslutte at tilføre ekstra ressourcer (større mængde) på en aktivitet mod en tilsvarende økonomisk reduktion (mindre mængde) på en eller flere andre aktiviteter.
Ordregiverne kan i kontraktperioden inden for Tillægsrammen tilkøbe aktiviteter (et større omfang af aktiviteter). Ordregiverne kan gøre brug af Tilkøbsrammen på ethvert tidspunkt i Kontraktperioden, idet der alene kan ske tilkøb af aktiviteter, som er omfattet Leverancebeskrivelsen.
Udbuddet gennemføres som et "omvendt" udbud, idet økonomien er låst fast af ordregiverne, jf. ovenstående og del II.2.5. Af tekniske årsager ifm. udfyldelse af bekendtgørelsen, har ordregiverne dog være nødsaget til at afkrydse et økonomisk underkriterie, hvilket dog er sat til at vægte 0%.