Bekendtgørelse om ændringer eller supplerende oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Nordborg Resort Anlæg - Pier
II.1.2)Hoved-CPV-kode45240000 Arbejder i forbindelse med udførelse af vandbygningsanlæg
II.1.4)Kort beskrivelse:
Nærværende entreprise Nordborg Ferieresort Pier omhandler etablering af oplevelsespier som strækker sig ca. 140 meter ud fra kysten. Piren er trekantformet med 2 ben som starter på skråningstop på land og ender i en spids hvor benene mødes ca. 140 meter fra kysten. Fra tilslutningen på land, falder gangarealet som en rampe til det nedre niveau i kote 2.8, herefter er der et nedre niveau samt en rampe til et øver niveau i kote 5.6.
Piren opbygges på rammede stålpæle med overliggende stålrammer hvorpå opbygning af trædæk m.m. opbygges.
Der etableres trapper for adgang til hhv. strand og vand.
Projektet indeholder endvidere 2 flydepontoner, hvor den ene placeres i det beskyttede område mellem de 2 ben, og den anden placeres på pirens yderside fri af piren
Udbuddet gennemføres af Hoffmann A/S på vegne af Sønderborg kommune efter fuldmagtsmodellen.