Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Tjenesteydelser - 160689-2023
Danmark-København: Personaleformidling, herunder midlertidigt ansatte
2023/S 055-160689
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af eksterne pleje- og omsorgsvikarer
II.1.2)Hoved-CPV-kode
79620000 Personaleformidling, herunder midlertidigt ansatte
II.1.4)Kort beskrivelse:
Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på ekstern vikarformidling indenfor pleje- og omsorgsområdet.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 720 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
79600000 Rekrutteringstjenester
79610000 Formidling af personale
79624000 Anvisning af plejepersonale
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Vikarerne benyttes bl.a. i Københavns Kommunes plejecentre og plejeboliger til ældre borgere, rehabiliteringscentre samt hjemmepleje og sygeplejen. Vikarerne benyttes ligeledes i Socialforvaltningens hjemmepleje, samt ved borgere der har sociale og/eller psykiske problemer, handicap og lignende, der befinder sig i forskellige former for bo-, aflastnings-, aktivitets-, og behandlingstilbud.
Socialforvaltningen tager sig af socialt udsatte og sårbare borgere (børn, unge, voksne og ældre), dvs. bl.a. psykisk udviklingshæmmede, multihandicappede og borgere som er afhængige af stoffer og/eller alkohol. Sundheds- og Omsorgsforvaltningen har ansvaret for aktiviteter og plejetilbud til borgere over 65 år. Begge forvaltninger benytter vikarer indenfor pleje og omsorgsområdet, hvorfor leverandøren skal kunne dække vagter i både Socialforvaltningen og Sundheds- og Omsorgsforvaltningen.